İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:44 Güneş05:38 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:42 Yatsı22:27
Hava - Az Bulutlu 21°C Nem %64
Türkçe
24 Zilka'de 1441 15 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

Körfez gündeminde bu hafta...14.03.2017

13.03.2017    A+ | A-

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Kuveyt gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan

OPEC yönetimi, kaya gazı sondajı yapan Amerika’lı şirketlerle temaslarını güçlendiriyor. Geçtiğimiz hafta OPEC Genel Sekreteri, Houston’da kaya gazı üretimi yapan şirketlerin tepe yöneticileri ile biraraya geldi. Genel Sekreter, söz konusu şirketlerin maliyet etkin üretimde büyük başarı yakaladıklarını söyledi.  Söz petrol ve Amerika’dan açılmışken, dünyanın en büyük petrol şirketi olan Suudi Arabistan’ın kamu şirketi ARAMCO’nun halka arzı ile ilgili hazırlıklar New York’ta devam ediyor. Bu arada, şirketin tam olarak hesaplanamamakla birlikte piyasa değerinin, önümüzdeki yıl yüzde 5’lik kısmı halka arzedildiğinde 1 ila 1.5 trilyon dolar arasında olacağı tahmin ediliyor.

Suud Kralı’nın Asya seyahati devam ediyor.  Bir süre Maldiv Adaları’nda dinlenen Kral Selman Japonya’ya hareket etti. Bu arada Maldiv Adaları Yönetimi Kral Selman’ın burada bir mercan adası satın aldığına ilişkin iddiaları yalanladı. Son olarak 2014 yılında Veliaht Prens olarak Japonya’yı ziyaret eden Kral Selman, Suud-Japon İlişkilerine özel önem veriyor. Geçen yıl yeni Veliaht Prensin de ziyaret ederek savunma işbirliği anlaşması imzaladığı Japonya’ya, Suudi Arabistan ilk defa bir savunma ataşesi atamıştı. Kral Selman’ın Japonya seyahati üç gün sürecek. Yaklaşık bir aylık Asya turunda Kral Selman’ın diğer bazı Uzak Asya ülkelerini de ziyaret etmesi bekleniyor.       

Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai’de hukuk ve yargılama süreçlerinde iş, zaman ve mali kaynak tasarrufu sağlamak, etkinliği artırmak ve adalette gecikmeyi önlemek amacıyla, “aynı günde mahkeme” uygulaması başlatılıyor. 2015 yılında pilot uygulama olarak, sınırlı konu ve mekanlarda denenen sistemin, genel ve yaygın hale getirilmesi hedefleniyor.

Dubai Meteoroloji İdaresi, baharın 15 Mart itibariyle başlayacağı ve 15 Hazirana kadar devam edeceğini duyurdu. 15 Haziran’dan sonra 15 Eylül’e kadar olan mevsim ise yaz olarak kabul ediliyor. Meteoroloji uzmanları, Mart ayında geçiş dönemi şartları nedeniyle, sağanak yağışlar, şiddetli gök gürültülü ve bulutlu günler, yoğun sis veya yüksek nem görülebileceğini de ekliyorlar.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde trafikte kullanılan radarların kapsam ve türleri her geçen gün biraz daha genişletiliyor. Artık radarlar sadece hız limitlerini aşan sürücüleri değil, aynı zamanda emniyet kemeri takmayan, ön koltukta küçük çocukların seyahatine izin veren, sürüş esnasında cep telefonu ile meşgul olan sürücüleri de tesbit ederek, cezai işlem yapılmasına imkan veriyor. Son olarak Dubai Polisi, radarların otoban çıkışlarında, gişelerde ya da dönüşlerinde, sıra beklemeden diğer araçların önüne geçen veya şerit ihlali yapan sürücülerin tesbitinde de kullanılacağını duyurarak, bu amaçla geliştirilmiş radarları basına tanıttı. Söz konusu radarlar 1000 metre mesafedeki ihlalleri tesbit edebiliyor.   

Katar

Katar’da bir ilk olarak tersinden geçişim teknolojisi ile deniz suyu arıtması yapan dev tesis, önümüzdeki iki ay içinde hizmete girecek. Artan su ve elektrik ihtiyacını karşılamak ve 2022 Dünya Kupası ev sahipliğine hazır olmak için yürütülen projelerden biri olan su arıtma tesisi, günde bir milyon galon deniz suyunu arıtacak kapasitede ve yaklaşık 500 milyon dolara maloldu.  

Bahreyn

Petrol alanındaki önemli toplantılardan biri olan 21. Dünya Petrol Mühendisleri Zirvesi Bahreyn’in başkenti Manama’da toplandı. Dünya genelinde 2000’e yakın uzman ve mühendisin katıldığı toplantıda 270 bildiri ve poster sunum gerçekleştirildi. Petrol endüstrisindeki son teknolojiler, sorun ve fırsatların ele alındığı dört günlük etkinlikte, ayrıca 12.000 metrekarelik alanda düzenlenen sergi de katılımcıların ziyaretine açıktı. 

Kuveyt

Kuveyt tarihinin en prestijli projelerinden biri olan yeni bir köprülü geçiş projesinin büyük bir kısmını tamamlamanın heyecanını yaşıyor.  37.5 kilometre uzunluğundaki ana köprü ile 16 km uzunluğundaki tali köprü tamamlandığında yaklaşık 55 km’lik mesafe deniz üzerinden geçilmiş olacak. Yüzde 73’ü tamamlanmış olan projenin 2018 yılı sonbaharında hizmete girmesi bekleniyor.

AKRA için derleyen: Sedat  Yüksel

Diğer Haberler

ABD’de yabancı öğrenciler uzaktan eğitime katılamayacak

ABD'de, güz dönemi derslerinin tamamını internet üzerinden verecek üniversitelerde öğrenim gören yabancı öğrenciler, ülkeyi terk etmek zorunda kalacak.
07.07.2020

Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşıma arttı

2020 yılının ilk 6 ayında Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşınan yük hacminin 2019'un aynı dönemine göre 3,7 kat daha fazla olduğu açıklandı.
03.07.2020

Tunus sınırlarını yeniden açtı

Tunus, 3 aydan uzun süredir kapalı olan sınırlarını açarak, bu adımı atan ilk Arap ülkesi oldu.
29.06.2020

Bosna Hersek'te 510. Ayvaz Dede Şenlikleri

Boşnakların İslam'ı kabul etmesinin önemli sembollerinden Akhisarlı Ayvaz Dede anısına düzenlenen şenlikler, yüzlerce kişinin katılımıyla önceki gün kılınan öğle namazıyla son buldu.
29.06.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Dostluk ve Kardeşlik

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin