İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Parçalı Bulutlu 20°C Nem %73
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

Sanal oyunlardaki tehlikeler!

Sanal oyunlardaki tehlikeler!

28.03.2017

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilgisayar kullanım yaşının okul öncesi çağlara kadar inmesi birçok tehlikeyi beraberinde getirdi.

Bilgisayar oyunları, çocuklar üzerinde büyük tahribat oluştururken şimdi de Android tablet ve cep telefonlarında bulunan Play Store uygulamasındaki oyunlar milyonlarca çocuğu abluka altına aldı. Ailelerin bu oyunlarda verilen mesajlardan bihaber olması ise tehlikenin boyutunu daha da arttırdı. Kanlı oyunlar adeta ailenin kâbusu oldu.

Oyunların çocuklardaki psikolojik baskısını değerlendiren Psikoterapist İbrahim Güryaşar, “Çocuk aile içerisinde birey olduğunu hissetmediyse, kendisine güveni yoksa, oyun sınırsız özgürlük ve kendini bulma yeri olacaktır. Öncelikle kendisini bir sanal oyun içerisinde görmeyecek, gerçek olarak düşünecektir. Yaptığı her hamlenin kişilik özelliği olduğu algısına kapılacaktır. Her hamle iç dünyasında eksik olan duyguları ortaya çıkaracaktır; öfke, nefret, saldırganlık ile karakterinin bu olduğunu hisseder. Oyunlardaki rekabet duygusuyla daha çok zarar gören çocuk, başarısız olursa bu duyguyla baş edemeyerek öfke nöbetleri, kavgacı yapıya bürünür.” diye konuşarak ailelere uyarılarda bulundu.

Konuyla alakalı konuşan Psikolog Kerem Gümüş, “İnsanlar oyun oynarken bilinç kapanır bilinç altı devreye girer. İnsanın dürtülerini, duygularını ortaya çıkaran durumlar var. Film izlerken de böyle olur, normalde tepki vermeyeceğiniz şeylere oralarda tepki verirsiniz. Bu dürtüleri, bilinçaltı gelişmemiş çocukların kaldırması daha zor oluyor, kontrol mekanizması gelişmediği için kavgaya, şiddete yöneliyor.

Binalar yapıldığı kadar parklar da yapılmalı. İradenin öğretilmesi gerekiyor. Yani çocuk iradeli bir şekilde oyun oynamayı öğrenmeli” diye konuştu.

Milli Gazete

Diğer Haberler

Kene ısırmalarına dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikle kene ısırmaları ve bu ısırmalara bağlı Kırım-Kongo kanamalı ateşi vakaları da görülmeye başladı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi genellikle keneler yoluyla bulaşan bir hastalık.
04.06.2020

Tedbirler sera gazı emisyonunu azalttı

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yapılan kısıtlamalar, Türkiye ve birçok ülkede günlük sera gazı emisyonlarını azalttı.
03.06.2020

'Sağlık bütüncül ele alınmalı'

Sağlıklı olmak, hiçbir hastalığın olmaması hali değil, kişinin bedenen ve ruhen kendisini iyi hissetmesi halidir.
03.06.2020

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020
Hatm-i Şerif (M. Çevik)
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadisler Deryası

Hatm-i Şerif (M. Çevik)
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin