İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi16:26 Akşam18:58 Yatsı20:17 İmsak06:13 Güneş07:36 İşrak08:25 Öğle13:22
Hava - Açık 12°C Nem %66
Türkçe
14 Recep 1442 26 Şubat 2021 Cuma
Giriş Yap

İngilizceden sonra yabancı dil tercihi Arapça

07.04.2017    |

YÖK, ilk kez Arapça için çalıştay düzenledi. 'Türk Yükseköğretiminde Arapça Öğretimi Çalıştayı’nda konuşan YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Hasan Mandal, özetle şunları söyledi:

“Uluslararası öğrencimiz 100 bini aştı. Suriye ve Iraklı öğrencilerin Türk yükseköğretim sistemine katılması ve geçici değil kalıcı potansiyelleri göz önüne alındığında sürecin en önemli anahtarlarından biri dil eğitimi. Şu an Arapça, İngilizceden sonra açık arayla ikinci yabancı dil. Düzenlediğimiz ankette YÖKDİL’in Arapça da yapılması talebi ilk sırada oldu. Bunu dikkate alıyoruz.”

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rahmi Er ise Türk yükseköğretiminde Arapça öğretiminin yaklaşık 325 bin öğrenciyi doğrudan ilgilendirdiğine dikkat çekti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ise, Twitter'ından YÖKDİL'de "İngilizceye ek hangi dillerde talep olduğuna dair anketimiz yüzde 62 Arapça, yüzde 28 Almanca, yüzde 7 Fransızca, yüzde 3 Farsça şeklinde neticelendi" duyurusu yaptı.

Hürriyet

Canlı Yayın
Hadislerle Günün Duası
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Hadislerle Günün Duası
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin