İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:34 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Açık 21°C Nem %64
Türkçe
18 Zilka'de 1441 9 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

YKS'nin detayları belli oldu

19.10.2017    A+ | A-

Lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanının, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansının da dikkate alınarak hesaplanmasına karar verildi.

Buna göre, lisans programlarına geçiş için, adayın Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının yüzde 40'ı ve öğleden sonraki oturumdaki puanının yüzde 60'ının toplamının 180 ve üzeri olması gerekecek. Yükseköğretim kurumlarına geçiş için TYT'den 150 baraj puanının aranmasına devam edilecek.

Yükseköğretim Kurulunca, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın ikinci oturumunda adaylara Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testinde 40, Sosyal Bilimler-2 Testinde 40, Matematik Testinde 40 ve Fen Bilimleri Testinde 40 olmak üzere toplam 160 soru sorulacağı bildirildi.

Üniversiteye giriş sınavının tarihi kesinleşti

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 23-24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek.

YKS’de 3 kritik değişiklik

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni üniversiteye giriş sınavı olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) detaylarını geçen hafta açıklamıştı.

Ancak ilk sınavdan sonra, “barajı geçtiğine kanaat getiren” meslek yüksekokulu tercih edecek adayların ikinci sınava girmesinin zorunlu olmaması, eşit ağırlık ve sayısal tercih yapacak adaylara, çözdükleri tarih, coğrafya ve felsefe sorularından puan gelmeyecek olması ve sınav sürelerinin henüz belirlenmemiş olması tartışmalara neden olmuştu. YÖK, 1 hafta sonra eleştirilere neden olan başlıklarda değişikliğe gitti. Yeni düzenlemeler özetle şöyle:

Sınav soru sayıları

Cumartesi sabahı bütün adayların gireceği TYT sınavında adaylara 40 Türkçe, 40 Temel Matematik sorusu sorulacak. Ancak öğleden sonraki ikinci oturumun 40 soruluk ilk testinde artık Türk Dili ve Edebiyatı ve Coğrafya-1 sorularının yanı sıra Tarih 1 soruları olacak. Tarih dersinin özellikle eşit ağırlık adayları için anlam ifade etmeyecek olması eleştirilmişti. Yeni düzenlemeyle eşit ağırlıkçıların da tarih sorusu yapması gerekecek. Ancak sayısal adayları ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı ile Sosyal Bilimler sorularını yanıtlamayacak.

İkinci oturumda ayrıca 40 Matematik, 40 Sosyal Bilimler-2 ve 40 Fen Bilimleri sorusu çıkacak. Pazar günküYabancı Dil oturumunda 80 soru sorulacak.

Tarih kapsama girdi

TYT’de, Türkçe’nin yüzde 50; temel matematiğin yüzde 50 ağırlığı olmak üzere her adayın sadece bir puanı hesaplanacak. TYT puanı 150’nin üzerinde olan adaylar, meslek yüksekokulu programlarını tercih edebilecek.

Adayın lisans programı tercih edebilmesi için TYT’den en az 150 puan alması, ayrıca ikinci oturumdaki testlerden alacağı puanla birlikte hesaplanacak sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanından en az birinin 180 puan olması gerekecek. TYT’den 200 ve üzeri puan alanlar, bu puanı bir sonraki yıl kullanabilecek. Ancak adayın puanı, sonraki yılki başarı sırası referans alınarak yeniden hesaplanacak.

Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanlarının hesaplanmasında TYT testinin ağırlığı yüzde 40 olacak. Örneğin bir adayın Sözel Puanı hesaplanırken, önce adayın Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 testinden aldığı puanın yüzde 50’si ile Sosyal Bilimler-2 testinden aldığı puanın yüzde 50’si kullanılarak 2. oturum puanı hesaplanacak. Ardından da bu puanın yüzde 60’ı alınarak, TYT puanının yüzde 40’ı ile toplanacak.

YKS’de soru sayısı az süre uzun

İlk oturumdaki Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) adaylara sadece Türkçe ve matematikten oluşan toplam 80 soru yöneltilecek. Bu sayı YGS'de 160'tı. TYT'de süre 90 dakika olacak. LYS'lerde 340 olan soru sayısı ise 160'a indirildi. Bu sınavın süresi de 180 dakika olarak belirlendi. Geçmiş yıllarda yapılan sınavlarda soru başına 0.81-1.68 dakika arasında değişen süreler veriliyordu. YKS'de ise soru başına 1.125 - 2.25 dakika arasında değişen süreler verildi. Adaylar artık süre sıkıntısı çekmeden soruları yanıtlayabilecek.

Sınav ücretinin iki oturum için 120 TL olması planlanıyor.

AA, Milliyet, Sabah

Diğer Haberler

Hacı adaylarına 2 seçenek: Ertele veya vazgeç

Bu yıl kayıt yaptıran hacı adaylarının 2021 yılı için erteleme ya da vazgeçme tercihinde bulunabilecekleri bildirildi.
08.07.2020

Kurbanlık Alacakların Kulağına Küpe Olsun!

Yayınlanan Kurban rehberi, hayvanların sevklerinde, alımı ve satımı ile kesiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ile “HaySag-Hayvan Sağlığı ve Refahı” mobil uygulaması hakkında vatandaşların bilgilendirilmesini içeriyor.
08.07.2020

19 Saatte 450 Hektar Yandı

Gelibolu'da ormanlık alanda önceki gün başlayan yangın, 19 saat süren çalışmalar sonucu kontrol altına alındı.
08.07.2020

Okullarda yeni dönem böyle olacak

31 Ağustos'ta başlaması planlanan yeni eğitim öğretim dönemi öncesi okullarda, dersliklerde alınması gereken önlemler ile öğrencilerin, personelin ve velilerin uyması gereken kurallar bir rehber halinde sıralandı.
06.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Ummandan İnciler

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin