İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İkindi16:21 Akşam19:01 Yatsı20:20 İmsak05:24 Güneş06:49 İşrak07:27 Öğle13:00
Hava - Çok Bulutlu 28°C Nem %57
Türkçe
9 Safer 1442 26 Eylül 2020 Cumartesi Saat: -
9 Safer 1442
İkindi
16:21
Akşam
19:01
Yatsı
20:20
İmsak
05:24
Güneş
06:49
İşrak
07:27
Öğle
13:00
Menü

YKS puan türleri açıklandı

18.12.2017    A+ | A-

Yükseköğretim Kurulu, Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili bu yıl hangi bölümün hangi puan türüne göre öğrenci kabul edeceğini gösteren listeyi yayımladı.

Geçen yıla göre bölümlerin puan türlerinde bir değişiklik yapılmadı; yalnızca TS 1-2 puan türündeki bölümler sözel; TM 1-2-3 puan türlerindeki bölümler eşit ağırlık; MF 1-2-3-4 puan türlerindeki bölümler ise sayısal başlığı altında sınıflandırıldı.

YÖK, dün YKS sistemi ile ilgili puan türlerini de içeren “Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları”nı yayımladı. Buna göre tüm adayların katılacağı ilk sınav olacak Temel Yeterlilik Testi’ndeki Türkçe ve matematik soruları bilgiyi değil, yeterliliğe dayalı bir değerlendirmeyi esas alacak. Sosyal ve fen bilimleri soruları ise bilgi içerikli olacak. Türkçe ve matematik testlerindeki sorular, önceki yıllarda YGS’de çıkan soruların benzeri olmayacak.

Geçen yıl, meslek yüksekokullarına yerleştirme sürecinde 6 farklı YGS puan türü kullanılıyordu. Bu yıl TYT sisteminde ise farklı puan türleri olmayacağı için tek TYT puanı ile adaylar herhangi bir MYO programını tercih edebilecek.

YÖK, bu yıl hangi bölümün hangi puan türüne göre öğrenci kabul edeceğini gösteren listeyi de yayımladı. Geçen yıla göre bölümlerin puan türlerinde bir değişiklik yapılmadı; yalnızca TS 1-2 puan türündeki bölümler sözel; TM 1-2-3 puan türlerindeki bölümler eşit ağırlık; MF 1-2-3-4 puan türlerindeki bölümler ise sayısal başlığı ile sınıflandırıldı.

Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi almayan veya farklı bir müfredat ile alan adaylar TYT’de ilave felsefe, 2. oturumda ise ilave felsefe grubu sorularını yanıtlayacak. Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci kabul eden programlara TYT puanı ile başvurulabilecek. Bu programlara başvurabilmek için adayın TYT puanının en az 150 ve üzeri olması gerekecek.

Milliyet

İki Dakika
Sırada >>
×
Sıradaki

Bilinçli Aile

İki Dakika
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin