İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İkindi16:21 Akşam19:01 Yatsı20:20 İmsak05:24 Güneş06:49 İşrak07:27 Öğle13:00
Hava - Çok Bulutlu 29°C Nem %51
Türkçe
9 Safer 1442 26 Eylül 2020 Cumartesi Saat: -
9 Safer 1442
İkindi
16:21
Akşam
19:01
Yatsı
20:20
İmsak
05:24
Güneş
06:49
İşrak
07:27
Öğle
13:00
Menü

Üniversite sınavında ders ağırlıkları belli oldu

05.01.2018    A+ | A-

YÖK, üniversite sınavında tüm adayların gireceği ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi’ndeki (AYT) soruların, adayın YKS puanına yapacağı etkiyi açıkladı.

Buna göre YKS puanının yüzde 40’ını oluşturacak 120 soruluk TYT sınavında adaylar tam puan alabilmek için Türkçe ve matematiğin yanı sıra sosyal bilimler ve fen bilimleri testlerindeki tüm soruları çözmek zorunda olacak.

Türkçe ile temel matematik testlerinin ağırlığı yüzde 33’er; sosyal bilimler ve fen bilimleri testlerinin ağırlıkları ise yüzde 17’şer olacak. Bu durumda adayın Türkçe ve matematik başarısı ön planda olacak ama sosyal ve fen bilimleri testlerinin toplam ağırlığı da bu iki temel dersten birinin ağırlığına eşit olacak.

YKS sonucunda sözel, eşit ağırlık ya da sayısal puan türüne göre tercih yapacak adaylar, TYT’de girdikleri dört temel dersten de puan alabilecek. Bu kapsamda tüm puan türleri için matematik ve Türkçe’nin ağırlığı, TYT’nin tüm puana yapacağı yüzde 40’lık etkinin yüzde 26’sını oluşturacak.

İkinci sınav olan AYT’de ise adayların tercih yapacağı puan türüne göre soru çözmesi yeterli olacak. Buna göre sözel tercihi yapacak bir aday, ikinci oturumda sadece Türk dili ve edebiyatı-sosyal bilimler 1 testi ile, sosyal bilimler 2 testlerini çözecek. Bu iki testinde ağırlığı eşit olacak.

Sayısal puan türü ile tercih yapacak adaylar ise ikinci oturumda yalnızca matematik ve fen bilimleri testlerini yapacak. Toplam puana yüzde 60 etkisi olacak AYT’de sayısalcılar için matematiğin ağırlığı yüzde 30; fizik testinin ağırlığı yüzde 10, kimya testinin ağırlığı yüzde 10 ve biyoloji testinin ağırlığı yüzde 10 olacak.

Adaylar yalnızca TYT testinde alan dışından soru çözerse ek puan alacak ancak sınavın yüzde 60’ını oluşturan ikinci oturumunda alan dışı soru çözmesi hiç bir anlam ifade etmeyecek. “Benim 3 puan türünde de puanım hesaplansın” diyecek adaylar, ikinci oturum olan AYT’de 160 sorunun tamanını çözmek zorunda olacak.

Yabancı dil oturumuna bu sene bir ilk olarak İngilizce, Almanca ve Fransızca testlerine ek olarak Arapça ve Rusça testleri de eklendi. İlk kez 2015 ÖSYS’de uygulanmaya başlanan bazı programlar için başarı sırası şartı yeni sistemde de devam edecek.

Milliyet

Canlı Yayın
Sırada >>
×
Sıradaki

Sözün Özü

Canlı Yayın
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin