İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:36 Güneş05:33 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:33
Hava - Çok Bulutlu 22°C Nem %73
Türkçe
17 Zilka'de 1441 8 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

Çocuklarınızın karnesini çabasına göre değerlendirin

19.01.2018    A+ | A-

İlk ve orta dereceli okullardaki öğrenciler bugün karne alıyor. Çocukları kadar heyecanlı olan anne babaları uzmanlar uyarıyor: Karne başarının tek göstergesi değil, o nedenle karneye gereğinden fazla anlam yüklemeyin. Notları kötü olanı cezalandırmayın, iyi olanı çok hediyeyle şımartmayın.

Okul öncesi eğitim kurumları ile ilk ve ortaöğretimde okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci, bugün karne alıyor. Çocukları kadar anne babalar da heyecanlı. Ancak uzmanlar bu noktada özellikle kötü karne getiren çocukların ailelerini aşırı tepki vermemeleri yönünde uyarıyor.

Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Elif Durgel Jagtap, kötü notlar nedeniyle cezalardan ürküp, hatalı yollara başvuran çocuklar olduğuna dikkat çekerek, “Karnesinde oynamalar yapan ya da ailesinden korkan öğrencilerin üzücü öykülerine tanık oluyoruz. Bunun önüne geçmek için çocuğunuzla mutlaka iletişim halinde olun” diyor.

Arzu Önal Sönmez de çocuğun eğitimiyle çok fazla ilgilenemeyen ve durumunu karnesinden öğrenen ebeveynlerin şok yaşadıklarını söylüyor. Sönmez, başarı ya da başarısızlıkta ailelerin de payı olduğunu ve üzerlerine düşen sorumluluklar konusunda tekrar düşünmeleri gerektiğinin altını çiziyor.

Problemi birlikte çözün

Belli kural ve prensibin olmadığı bir evde çocuğun düzenli olarak ders çalışmasını beklemenin haksızlık olduğuna dikkat çeken Eğitim Koordinatörü Yusuf Yıldırım, ailelere şu önerilerde bulunuyor:

- Çocuğunuz kötü bir karne getirirse notlarını masaya yatırıp, onunla gerçekçi ve suçu başkasına atmadan bir analiz yapın. Doğru bir analiz yaparsanız sorunun nedenini de çok iyi tespit etmiş olursunuz ve çözüme kavuşmak kolay olur. Sizin bu doğru ve işbirlikçi tutumunuz karşısında kayıtsız kalamayacak ve mutlaka size güzel bir karne getirmek için çalışacaktır.

- Karnesi iyi olan çocuğun okuldaki arkadaşları ve öğretmenleriyle ilişkisine, kendisini ifade edip edemediğine, kurallara uyup uymadığına, yetenekleri doğrultusunda bir hobisi olup olmadığına da mutlaka bakılmalı. Çocuklar bu yönde teşvik edilmeli.

- Çocuklar büyük oranda ailelerini yansıtır.Onlara fark etmeden verdiğiniz mesajları alır ve içselleştirirler. İşe gidiş geliş saatleri konusunda hassas, sadece akademik başarıyı değil, diğer alanlardaki başarıları önemseyen ailelerin çocukları da benzer davranır ve güzel bir karne getirecektir.

Uzmanlar: Notlarını değil çabasını değerlendirin

Selahattin Gelbal: "Karne notları çok düşükse bu eğitim hayatında bir sorun olduğu anlamına geliyor. Aileler bu konuda düşünmeli. Çocuğun zihinsel gelişiminin yaşıtlarının gerisinde olması, sınıf arkadaşlarıyla uyumlu olmaması, öğretmenleriyle iyi iletişim kuramaması gibi problemler düşük performansa neden olabilir. Ayrıca okulun bulunduğu çevrenin çocuk için uygun olmaması, ailevi nedenlerle huzurlu bir yaşamı bulunmaması, evdeki eğitim olanaklarının yetersizliği, kültürel ve sosyal uyumsuzluklar, ekonomik nedenler, okula karşı beslediği olumsuz duygular da öğrencileri olumsuz etkileyebilir. Mümkünse okul rehberlik birimleriyle iş birliği yapılarak, başarısızlık sebepleri belirlenmeli. Başarılı çocuklarımıza maddi değil, manevi ödül verilmeli. Başarı güzel bir şekilde, abartıya kaçmadan takdir edilmeli."

"Karne çocuğun kim olduğunu göstermez"

Aslı Bugay Sökmez; "Aileler, çocuklarının sadece karneden ibaret olmadığını bilmeli. Notlar, onun kim olduğunu, neler bildiğini ve yapabileceğini kısmen yansıtır. Okulun dar zekâ tanımında duygusal zekâ, dürüstlük, duyarlılık gibi önemli özellikler ölçülmez. Kötü karneyi cezalandırmayın, nedenini öğrenin. Nutuk atmayın, konuşmaya kötü notlarıyla ilgili ne düşündüğünü sorarak başlayın; “Ne hissediyorsun? Seni şaşırtan notlar var mı?” gibi. Başarılı hissetmesine yardımcı olacak yollar bulun. Başarıyı tadan çocuk, bunun sırrını başka alanlara da uygulayabilir. Dönem boyu gösterdiği özveriyi, başarıyı kendisi için elde ettiğini vurgulayın ve çabasını takdir edin"

Milliyet, Hürriyet

Diğer Haberler

Okullarda yeni dönem böyle olacak

31 Ağustos'ta başlaması planlanan yeni eğitim öğretim dönemi öncesi okullarda, dersliklerde alınması gereken önlemler ile öğrencilerin, personelin ve velilerin uyması gereken kurallar bir rehber halinde sıralandı.
06.07.2020

TÜRKSAT 5A Ekimde fırlatılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜRKSAT 5A’nın Ekim ayında uzaya fırlatılacağını açıkladı.
02.07.2020

Sınavlar sonrası sonuçlar ve tercih süreci

Lise ve üniversiteye giriş sınavları tamamlandı. LGS sonuçlarının 16 Temmuz’da, YKS'nin ise 28 Temmuz’da açıklanması planlanıyor. Bu süreçten sonra adaylar için daha zorlu bir maraton olan tercih dönemi başlayacak.
01.07.2020

Karadeniz dalgaları elektrik üretecek

Karadeniz’de tamamen yerli üretimle dalga, rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üretimi yapabilmek için özel bir proje hazırlandı. Kurulan sistem hayata geçirildiğinde toplam 6 kilowatt'lık bir enerji sağlanacak.
01.07.2020
Son Peygamber Ve İslamiyet
Sırada >>
×
Sıradaki

Okudukça

Son Peygamber Ve İslamiyet
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin