İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Açık 19°C Nem %82
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

Başarının yolu planlı çalışmaktan geçiyor

Başarının yolu planlı çalışmaktan geçiyor

02.03.2018

İlk ve ortaöğretim kurumlarında ikinci dönemde, bir ay geride kaldı. Okullardaki sınavların yanı sıra lise ve üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler için de yoğun bir dönem başladı.

Eğitim Uzmanı Tuğba Ay Binici, uzun saatler boyunca çalışarak, ezber yaparak okul başarısının artırılamayacağına dikkat çekiyor. Plansız ama çok çalışmanın elde edilebilecek başarıyı sınırladığını belirten Binici, “Okul başarısını artırmanın yolu zamanı en etkili şekilde kullanarak planlı ve yeterli çalışmaktır” dedi.

Verimli ders çalışmanın birinci adımının dersi derste dinlemek olduğunu kaydeden Binici, şunları söyledi: “Derste öğretmeninizi iyi dinleyin. Öğretmen, konuyu anlatırken önemli ipuçları verebilir. Bu bilgileri not alın. Derse aktif katılın. Anlaşılmayan noktaları mutlaka öğretmenize sorun.”

Program oluşturun

Tuğba Ay Binici, “Öğrencinin kendi hız ve odaklanma süresini göz önüne alarak bir çalışma programı yapması gerekir. Programda hangi derse, ne kadar çalışılacağınızı planlayın. Programı günlük ve haftalık olarak hazırlayın. Programda sosyal hayatınız ve etkileşimleriniz için de mutlaka zaman ayırın” diye konuştu. Binici, çalışma ortamında dikkat dağıtacak bilgisayar, telefon gibi cihazların öğrencinin yanında bulunmaması gerektiğini belirtti. Verimli çalışma için ders tekrarlarına zaman ayırmanın önemini vurgulayan Binici, “Tekrarın ardından konunun ne kadar iyi anlaşıldığını ölçmek için soru çözün. Kendinize hedef belirleyin, başarmayı isteyin. Öğrenme tüm bunların birleşimidir ve sizi başarıya götürür” dedi.

Milliyet

Diğer Haberler

Kene ısırmalarına dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikle kene ısırmaları ve bu ısırmalara bağlı Kırım-Kongo kanamalı ateşi vakaları da görülmeye başladı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi genellikle keneler yoluyla bulaşan bir hastalık.
04.06.2020

Tedbirler sera gazı emisyonunu azalttı

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yapılan kısıtlamalar, Türkiye ve birçok ülkede günlük sera gazı emisyonlarını azalttı.
03.06.2020

'Sağlık bütüncül ele alınmalı'

Sağlıklı olmak, hiçbir hastalığın olmaması hali değil, kişinin bedenen ve ruhen kendisini iyi hissetmesi halidir.
03.06.2020

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin