İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:39 Güneş05:31 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:32 Yatsı22:16
Hava - Açık 14°C Nem %77
Türkçe
2 Şevval 1441 25 Mayıs 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Uykusuzluk ciddi bir problem

Uykusuzluk ciddi bir problem

02.03.2018

Obezite, diyabet, hipertansiyon, kanser salgını derken nur topu gibi yeni bir salgınımız daha dünyaya geldi: Uykusuzluk ve/veya uyku problemleri!

Uyku sorunundan yakınanların sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Kimi uykuya geçememekten, kimi tekrarlayıp duran uyku bölünmelerinden, kimi sabahın köründe pat diye uyanıvermekten şikâyetçi.

İşi biraz daha ileri aşamaya götürüp uyku apnesi, rahatsız ayak sendromu, uyku terörü, narkolepsi ve benzeri uyku hastalıklarına paçasını kaptıranların da sayısı bir hayli fazla.

Yetişkinlerin neredeyse üçte birinde horlama problemi var. Gizli vakalar da dikkate alındığında yetişkinlerin yaklaşık % 5’i ‘uyku apnesi’ probleminden mustarip.

Uykusuzluk sadece hayat kalitemizi düşüren bir sorun da değil, sağlığımızı da ciddi ölçüde bozabiliyor.

Eğer varsa uyku sorununuzu ciddiye alın ve çözüm arayın. Nörologların bir bölümünün uyku sorunlarıyla uğraştığını ve etkili çözümler ürettiğini unutmayın.

UYKUSUZLUKLA İLİŞKİLİ 9 SAĞLIK PROBLEMİ

- Uykusuzların şeker hastalığına yakalanma ihtimalleri daha fazla.

- Uzun süreli uykusuzluk hipertansiyonu tetikleyebiliyor.

- Uyku sorunlarıyla depresyon arasında da ilişki var.

- Uykusuzluğun bellek sorunlarını hızlandırdığı da iyi biliniyor.

- Uykusuz kişilerin bağışıklık sistemi de zayıf düşüyor.

- Kalp damar hastalıklarına uykusuzlarda daha sık rastlanıyor.

- Kronik yorgunluk sendromu/fibromiyalji ile uyku sorunları arasında ciddi bir bağlantı var.

- Uykusuzlar daha sık iş, ev ve trafik kazası yapmaya eğilimliler.

- Uykusuzlarda kilo sorunu da daha yaygın.

Hürriyet / Osman Müftüoğlu

Diğer Haberler

Oruç sonrası beslenme düzeni nasıl olmalı?

Bayram gelirken uzmanlar oruç sonrası beslenme konusunda tavsiye ve uyarılarda bulundu. Özellikle bayramda dikkatli beslenmek hayati öneme sahip.
22.05.2020

İnci kefalinin tersine göçü başladı

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin, her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı su ağızlarına doğru göçü başladı.
18.05.2020

İşyerlerinde klima kullanımına dikkat

İşyerleri Ramazan Bayramı’ndan sonra aşamalı olarak ofislere dönme planları yapmaya başladı. Kapalı ortamlarda klima kullanırken nelere dikkat edilmeli? Klima virüsü taşır mı?
18.05.2020

Haydi Çocuklar Namaza Ramazan Özel

Ramazan ayının güzelliğini evlerinde keşfetmek isteyen çocuklar, Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin yeni yarışmasına büyük ilgi gösterdi.
13.05.2020
Kur’an’dan Cihana
Sırada >>
×
Sıradaki

Ayetlerle Günün Duası

Kur’an’dan Cihana
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin