İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Öğle13:01 İkindi16:25 Akşam19:06 Yatsı20:26 İmsak05:21 Güneş06:46 İşrak07:24
Hava - Çok Bulutlu 22°C Nem %73
Türkçe
6 Safer 1442 23 Eylül 2020 Çarşamba Saat: -
6 Safer 1442
Öğle
13:01
İkindi
16:25
Akşam
19:06
Yatsı
20:26
İmsak
05:21
Güneş
06:46
İşrak
07:24
Menü

YKS başvuruları bugün sona eriyor

21.03.2018    A+ | A-

Üniversiteye girişte bu yıl ilk kez uygulanacak YKS için başvurular bugün sona eriyor. 4 Nisan’da bir günlük Geç Başvuru hakkı tanınacak, ancak adaylar her sınav için 50’şer TL yerine, 75’şer TL ödeyecek.

YKS için önemli uyarı: Yüksekokullara bağlı 4 yıllık programlar da dahil olmak üzere, lisans programlarına girmeyi hedefleyenler, ikinci basamak sınavı için de en baştan başvuruda bulunmak zorundalar

Önceki yıllarda ilk basamak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) önce yapılıyor; bu sınavda 180 ve üzeri alanlar ikinci basamak olan Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) başvuruyordu. Bu yıl iki basamak da arka arkaya olacağı için başvurular da baştan yapılacak.

Lisans için 180 puan şart

YKS’de 2 yıllık ön lisans programlarını tercih edebilmek ve özel yetenek gerektiren programlara ön kayıt yaptırabilmek için adayların TYT’den en az 150 puan alması gerekiyor. TYT’de 150 ve üzeri puan alanlardan Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık, Dil puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleriyle öğrenci alan lisans programlarıyla birlikte ön lisans programlarını tercih edebilecekler.

Baraj devam ediyor

YÖK’ün getirdiği başarı sırası uygulamasına YKS’de de devam edilecek. Buna göre ilgili puan türlerinden tıp fakültelerinde en düşük 40 bininci, hukukta 150 bininci, mühendislik programlarında, orman, ziraat, su ürünleri fakülteleri hariç, ziraat fakültesi gıda mühendisliği programı dahil olmak üzere 240 bininci, mimarlıkta 200 bininci, öğretmenliklerde de 240 bininci sırada olan adaylar alınacak. Baraj, vakıf üniversitelerinde de uygulanacak. Dileyen vakıf üniversiteleri bu programlar için daha üst başarı sıralaması da koyabilecek.

- Başvurudan sonra adaylar YKS başvuru süresi içinde ilgili oturumlara ait sınav ücretlerini yatırarak, oturum ekleyebilecekler.

- TYT 23 Haziran’da, AYT ve YDT 24 Haziran’da yapılacak.

- TYT’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri yer alacak. AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testleri olacak. YDT ise İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça dillerinde yapılacak.

Milliyet

Okudukça
Sırada >>
×
Sıradaki

İki Dakika

Okudukça
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin