İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:36 Güneş05:33 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:33
Hava - Çok Bulutlu 23°C Nem %69
Türkçe
17 Zilka'de 1441 8 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

Her 10 yılda yüzde 10 şişmanlıyoruz!

23.03.2018    A+ | A-

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) verilerine göre, ülkemizde her beş yetişkinden birinin obez vasfı taşıdığına dikkat çekilirken, obez hastalığının en fazla 15 yaş altı çocukları etkilediği kaydedildi.

Zararlı gıda ürünlerinde herhangi bir engellemenin konulmaması ve nişasta bazlı şeker türü ürünlerin yaygınlaşmasıyla birlikte obezite oranı ülkemizde her geçen gün artıyor.

TÜRKİYE’DE OBEZLİK ARTIYOR

Türkiye’de hazır gıda tüketiminin artmasıyla birlikte obez oranı artıyor. 1996 yılında yüzde 6 civarında olan obezite oranı son 20 yılda yüzde 30’lara dayandı. OECD verilerine göre, 2001 yılında obezite oranı yüzde 11 iken, 2008 yılında yüzde 16’ya ulaştı. 2014 yılında yüzde 31,1 oranında artış gösteren obezlik yüzde 19,9’a ulaşırken, bu oranın 2018 yılında yüzde 26’lara dayanması tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi.

OBEZLiK KADINLARI ETKiLiYOR

OECD sağlık verileri dikkate alındığında, ülkemizde obezitenin en çok kadınlarda rastlandığına dikkat çekilirken, OECD ülkeleri sıralamasında Türkiye, ortalamanın çok üstünde yer alıyor. Ülkemizde kadınların yüzde 29’unun obez, yüzde 36’sının çok kilolu olduğu kaydedildi. Erkeklerde obez oranı yüzde 18, çok kilolu oranı ise yüzde 38 civarında yer aldı.

OBEZİTEDE BAŞI ÇEKEN ÜLKELER

Obezite oranının en yüksek olduğu ülkelerin başında ABD yer aldı. ABD’de obezite oranı yüzde 45’lere dayanırken, Meksika ve Yeni Zelanda’da bu oran yüzde 35’lerde yer alıyor. Türkiye, obez sıralamasında Avrupa’da 7’nci sırada yer alırken, Avrupa’da obezde ilk üçte Macaristan, İngiltere ve Finlandiya bulunuyor.

Milli Gazete

Diğer Haberler

Sıcak çarpmasına dikkat edin!

Halk arasında güneş çarpması olarak adlandırılan hipertermi, vücudun ısısını ayarlayan mekanizmanın çalışmamasıyla birlikte ortaya çıkan ve tehlikeli olabilecek şekilde vücut ısısının yükselmesi olarak tanımlanıyor.
07.07.2020

Sineklerden korunmak için önlemler

İstanbul ve bazı şehirlerde bir süredir sivrisinekler sebebiyle hastanelere başvuranların sayısında artış oldu. Sinek ısırığının alerjik etkileri olabileceğini söyleyen uzmanlar alınabilecek önlemlerden söz etti.
07.07.2020

Spor yaparken nelere dikkat edilmeli?

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için spor yapmak şart. Ancak spor yaparken dikkat edilmesi gereken kuralları biliyor musunuz?
06.07.2020

Haydi çocuklar online yaz okuluna

Server Gençlik tarafından Türkiye’nin 81 ilindeki gönüllüler tarafından ücretsiz olarak hayata geçirilen proje, çocukların kişisel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefliyor.
03.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Okudukça

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin