İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak05:50 Güneş07:14 Öğle12:54 İkindi15:53 Akşam18:23 Yatsı19:42
Hava - Çok Bulutlu 18°C Nem %63
Türkçe
4 Rebi'ül-evvel 1442 20 Ekim 2020 Salı Saat: -
4 Rebi'ül-evvel 1442
İmsak
05:50
Güneş
07:14
İşrak
07:54
Öğle
12:54
İkindi
15:53
Akşam
18:23
Yatsı
19:42
Menü

YKS için derslere göre çalışma önerileri

07.06.2018    A+ | A-

YKS'ye bir aydan az kaldı. Yaklaşık 2 milyon aday, son hazırlıklarını yapıyor. Peki hatayı en aza indirmek için hangi derste nelere dikkat etmeli? Adayların en çok yanlış yaptığı konular neler?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) bir aydan az kaldı. Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt’a göre, adayların en çok yaptığı hatalar soru köklerini okumamaktan kaynaklanıyor. Bu nedenle  tüm dersler için ilk öneri, sorunun dikkatli okunarak iyi anlaşılması. Ayrıca zor sorular olacağı gibi kolayların da bulunabileceğini, bunlarda bir bit yeniği aranmaması gerektiğini söylüyor. İşte ders ders sınav tüyoları:

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI: Geçen yıl 56 olan soru sayısı, 24’e düştü. Cumhuriyet dönemi ve güncel edebiyattan çok soru çıkıyor. Son tekrarlarda bunlara ağırlık verin. Hataların başında, eser adına bakıp sadece sanatçıya odaklanıp yanıtlamak geliyor. Dönem ve sanatçının özelliklerini bilin. Soruları eksiksiz okuyup kökünü iyi anlayın. Denemeler yapın ve süreli soru çözmeyi alışkanlık haline getirin. Çıkmış soruları çözüp eksikleri giderin.

COĞRAFYA: En çok hata yer kavramı sorularında yapılıyor. Özellikle grafik veya tablo sorularında üstteki bilgiyi okumadan soruyu çözmeyin. Soru sayısının azlığından birkaç konunun birleştiği sorular hazırlanabilir ve bunlar adayları zorlayabilir. Türkiye’nin ekonomik faaliyetleri, yer kavramı, Türkiye ve dünyayla ilgili bilgileri tekrarlayın.

MATEMATİK: Konuların iyi kavranılmaması hataya neden oluyor. Özellikle soru, analiz sentez düzeyindeyse ne yapacağını bilemeyen öğrenci, heyecanlanarak yanlış çözüyor ve sonraki sorularda bu sürüyor. Bunu aşmak için konulara hakim olun. Fazla güvenle “Nasılsa yaparım” demeyin çünkü dikkat eksikliği doğurabilir. Her soruyu ciddiye alın. Hızlı çözeceğim diye işlem hatası yapmayın

TARİH: Kavram bilgisi eksik olduğundan bu tarz sorularda daha çok hata yapılıyor. Bilgiyle kavramı eşleştirme sorularında öğrenci zorlanıyor. Genel tekrar yapın, önemli kavramları yazarak çalışın, yeni soru tipleriyle ilgili pratik yapın.

FİZİK: Genel olarak lise müfredatını tam anlamıyla kapsayan bilgi sorularından oluşabilir. Unuttuğunuz konuları tekrar edin. Soru ve şekil arasındaki bağlantıyı, okurken kurup zaman kazanın ve istenen bilgiye nasıl ulaşabileceğinizi düşünün. Altı çizili sözcüklere dikkat edin. Bazı sorular gerçekten çok kolay olacaktır. Bunlarda bir bit yeniği aramayın.

Hürriyet

Okudukça
Sırada >>
×
Sıradaki

Mesajınız Var

Okudukça
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin