İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:30 Güneş06:07 Öğle13:14 İkindi17:02 Akşam20:09 Yatsı21:39
Hava - Açık 24°C Nem %60
Türkçe
26 Zilhicce 1441 15 Ağustos 2020 Cumartesi Saat: -
26 Zilhicce 1441
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:30 06:07 13:14 17:02 20:09 21:39
Menü

Çay ve kahveyi azalt bel ağrısından kurtul

25.09.2018    A+ | A-

Bel ağrısı çekenleri uyaran Sağlık Bakanlığı, ‘Uzun süre ayakta durmayın, çay ve kahve tüketimini azaltın, düzenli egzersiz yapın, kilo verin’ dedi.

Sağlık Bakanlığı, bel ağrısı çeken vatandaşlara uyarıda bulundu. Vatandaşlardan mekanik bel ağrısına karşı her gün düzenli olarak bel ve karın kaslarını güçlendirici egzersiz yapmalarını isteyen bakanlık, “Ayakta uzun süre durmaktan kaçının. Çay ve kahve tüketimini azaltın” önerisinde bulundu.

Bakanlık, bel ağrısının oldukça sık görülen, yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra doğrudan ve dolaylı ekonomik kayıplar nedeniyle topluma maliyeti yüksek önemli bir sağlık sorunu olduğunu kaydetti.


Nasıl korunacaksınız?

Bel ağrısının bir aktivite (ağır kaldırma) ya da travma (düşme, çarpma) sonrası başlayabileceği gibi belirgin bir neden olmadan da ortaya çıkabileceğini anlatan Bakanlık, dünyada yapılan araştırmalarda insanların yüzde 80’nin hayatları boyunca en az bir kez bel ağrısı yaşadığının görüldüğünü söyledi.

Sağlık Bakanlığı uyarısında, en sık görülen ağrı tipinin mekanik bel ağrısı olduğu bilgisini verdi ve bu ağrıdan korunmak için şu önerilerde bulundu:

- Her gün düzenli olarak bel ve karn kaslarını güçlendirici egzersizler yapın.

- Ağır nesneleri; beli dik pozisyonda tutup, dizleri bükerek çömelip, ağırlığı kollara ve bacaklara vererek kaldırın.

- Ayakta uzun süre durmayın.

- Çay ve kahve tüketimini azaltın.

- Stresle başa çıkma yöntemleri geliştirin.

Kilo vermek riski azaltır

- İşiniz gereği oturuyorsanız, yarım saatte bir kalkıp vücudunuzu esnetin.

- Yürüyüş ve yüzme bel ağrısını önlemede uygun sporlardır.

- Farklı sporlarla uğraşanların spora başlamadan önce ısınma ve sonrasında da esneme egzersizlerini yapmaları sakatlıkların önlenmesinde önemli.

- Kilo vermek bel ağrısı riskini azaltır.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan uyarılarda Ankilozan Spondilit (AS) hastalığıyla ilgili ise şu bilgiler verildi: “AS, özellikle omurgayı etkileyen, ağrılı, kronik, ilerleyici, sebebi bilinmeyen romatizmal bir hastalıktır. Ankilozan Spondilit’in 8-45 yaş arası başlayabileceği bilinsede genellikle 15-30 yaş arası daha sık ortaya çıkmaktadır. Hastalığın ortaya çıkmasında en önemli faktör genetik yatkınlıktır.”

Milliyet

Diğer Haberler

Gökyüzünde meteor gözlemi

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinden izlenebilen meteor yağmuru sürüyor. Yıldız kayması olarak da tarif edilen Perseid meteor yağmurları başladı.
14.08.2020

Yeni dönem meslekler hangileri?

Üniversite ve lise tercihlerinin yapılacağı şu dönemde geleceğin meslekleri de yeniden gündemde. Yaşanılan salgın süreci ve teknolojinin hızlı gelişimi geleceğin mesleklerini de şekillendiriyor.
12.08.2020

Kahvedeki krema ve şurup zararlı

Sade kahvenin karaciğer üzerinde koruyucu ve iyileştirici etkisi olduğunu söyleyen Dr. Başaranoğlu, şurup ve krema katılan yeni nesil kahvelerin ise obezite, diyabet ve kalp damar hastalıkları riskini artırdığını söylüyor.
12.08.2020

Üniversite tercihlerinde son günler

Üniversite tercihleri 14 Ağustos’ta sona eriyor. Adayların 24 tercih hakkı var.
06.08.2020
Şerh-i Mesnevi
Sırada >>
×
Sıradaki

Hikmet Hazinesinden Damlalar

Şerh-i Mesnevi
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin