İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:39 Güneş05:35 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:44 Yatsı22:31
Hava - Az Bulutlu 28°C Nem %51
Türkçe
20 Zilka'de 1441 11 Temmuz 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

Çay ve kahveyi azalt bel ağrısından kurtul

25.09.2018    A+ | A-

Bel ağrısı çekenleri uyaran Sağlık Bakanlığı, ‘Uzun süre ayakta durmayın, çay ve kahve tüketimini azaltın, düzenli egzersiz yapın, kilo verin’ dedi.

Sağlık Bakanlığı, bel ağrısı çeken vatandaşlara uyarıda bulundu. Vatandaşlardan mekanik bel ağrısına karşı her gün düzenli olarak bel ve karın kaslarını güçlendirici egzersiz yapmalarını isteyen bakanlık, “Ayakta uzun süre durmaktan kaçının. Çay ve kahve tüketimini azaltın” önerisinde bulundu.

Bakanlık, bel ağrısının oldukça sık görülen, yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra doğrudan ve dolaylı ekonomik kayıplar nedeniyle topluma maliyeti yüksek önemli bir sağlık sorunu olduğunu kaydetti.


Nasıl korunacaksınız?

Bel ağrısının bir aktivite (ağır kaldırma) ya da travma (düşme, çarpma) sonrası başlayabileceği gibi belirgin bir neden olmadan da ortaya çıkabileceğini anlatan Bakanlık, dünyada yapılan araştırmalarda insanların yüzde 80’nin hayatları boyunca en az bir kez bel ağrısı yaşadığının görüldüğünü söyledi.

Sağlık Bakanlığı uyarısında, en sık görülen ağrı tipinin mekanik bel ağrısı olduğu bilgisini verdi ve bu ağrıdan korunmak için şu önerilerde bulundu:

- Her gün düzenli olarak bel ve karn kaslarını güçlendirici egzersizler yapın.

- Ağır nesneleri; beli dik pozisyonda tutup, dizleri bükerek çömelip, ağırlığı kollara ve bacaklara vererek kaldırın.

- Ayakta uzun süre durmayın.

- Çay ve kahve tüketimini azaltın.

- Stresle başa çıkma yöntemleri geliştirin.

Kilo vermek riski azaltır

- İşiniz gereği oturuyorsanız, yarım saatte bir kalkıp vücudunuzu esnetin.

- Yürüyüş ve yüzme bel ağrısını önlemede uygun sporlardır.

- Farklı sporlarla uğraşanların spora başlamadan önce ısınma ve sonrasında da esneme egzersizlerini yapmaları sakatlıkların önlenmesinde önemli.

- Kilo vermek bel ağrısı riskini azaltır.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan uyarılarda Ankilozan Spondilit (AS) hastalığıyla ilgili ise şu bilgiler verildi: “AS, özellikle omurgayı etkileyen, ağrılı, kronik, ilerleyici, sebebi bilinmeyen romatizmal bir hastalıktır. Ankilozan Spondilit’in 8-45 yaş arası başlayabileceği bilinsede genellikle 15-30 yaş arası daha sık ortaya çıkmaktadır. Hastalığın ortaya çıkmasında en önemli faktör genetik yatkınlıktır.”

Milliyet

Diğer Haberler

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat Olabilir

Uzmanı uyardı: Vaka sayıları arttı, kesinlikle tüketmeyin
10.07.2020

Obezitenin Sebepleri ve Çözüm Önerileri

"Paketli ürünleri hayatımızdan çıkaralım"
10.07.2020

Bilimsel olarak kanıtlandı: Hayvanlar depremi önceden seziyor

Deprem bölgesinde aylarca izlenen 6 inek, 5 koyun ve 2 köpeğin davranışlarında bariz değişiklikler saptandı.
10.07.2020

B12 vitamini nedir, hangi besinlerde bulunur? B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

B12 vitamini suda çözünebilen ve vücutta az da olsa depolanabilen bir vitamin çeşididir.
09.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Sözün Özü

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin