İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:30 Güneş05:26 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:39 Yatsı22:27
Hava - Parçalı Bulutlu 16°C Nem %72
Türkçe
11 Şevval 1441 3 Haziran 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

Üniversite öğrencilerinin yurt ve barınma telaşı

Üniversite öğrencilerinin yurt ve barınma telaşı

26.09.2018

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) istatistiklerine göre 2017-2018’de üniversitelerde toplam 7 milyon 560 bin 371 öğrenci var. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre de KYK yurtlarında bu yıl yaklaşık 700 bin öğrenci barınabilecek. Kapasite yeterli gelmiyor.

Merkezi yerleştirme sonrası yurt hakkı kazanan öğrenciler, 17 Eylül’den itibaren yurtlarda barınmaya başladılar. Yurtlara yedek yerleştirmeler, 27 Eylül’e kadar yapılacak. Ek kontenjan ya da özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim kurumuna yerleşen, yatay ya da dikey geçiş yapanlar, lisansüstü öğrenciler ve yabancı öğrenciler için yurt başvuruları 3-10 Ekim’de alınacak.

KYK yurtları, hem uygun ücretli olması hem de güvenli olması nedeniyle öğrenciler tarafından tercih ediliyor. KYK yurtlarına yerleşemeyen öğrenciler, barınma sorununu ya özel yurtları tercih ederek ya da kiralık evlere yönelerek çözmeye çalışıyor. Ancak özel yurtlar ve ev kiraları el yakıyor. Özel yurtların ücretleri 500 TL ile 6.000 TL aralığında değişiyor.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde öğrenim görenlerin işi daha zor. Çünkü büyük şehirlerde ilçelere ve kalitesine göre değişen özel yurt fiyatları arasında uçurumlar var. Örneğin İstanbul Fatih’te kişi başı 750 TL’ye de, 3.500 TL’ye de yurt var. Barınma hizmetinin yanı sıra spor, sosyal aktiviteler, servis gibi farklı olanaklar sunan özel yurtların ücretleri daha da artıyor.

Yurtta kalmak yerine iki, üç arkadaşıyla ev kiralayarak barınma sorununu çözmeye çalışan öğrencilerin bu yıl işleri zor. Çünkü geçmiş yıllara göre ev kiraları ciddi oranda yükseldi. Önceden 1000 TL’nin altında kiralık ev kolay bulunabiliyorken, bugün büyük uğraş gerektiriyor. İstanbul’da öğrencilerin yoğunlukla yaşadığı Şişli, Kadıköy gibi ilçelerde kiralar 1200 TL’nin üzerinde.

Milliyet

Diğer Haberler

Fatih Sondaj Gemisi Trabzon’da arama yapacak

Karadeniz'de petrol arayacak olan ve 29 Mayıs günü İstanbul'dan hareket eden Fatih Sondaj Gemisi Trabzon'a ulaştı.
02.06.2020

Özel okullarda telafi için takvim belli oldu

Özel okulların 19 Haziran'a kadar uzaktan eğitime devam edeceği, 15 Ağustos'tan sonra 3 haftadan az olmamak kaydıyla yüz yüze telafi eğitimi yapacağı duyuruldu.
02.06.2020

LGS'de mesafe ve maske kuralı

20 Haziran'da yapılacak Liselere Geçiş Sınavı'nın (LGS) nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin bilgiler paylaşıldı.
01.06.2020

1 Haziran itibarıyla yeni dönem

Normalleşme süreci kapsamında, seyahat kısıtlamalarının kaldırılması, yaş gruplarına esneklik, kapalı olan iş yerlerinin, parkların, kütüphanelerin yeniden açılması gibi yeni kriterler 1 Haziran 2020 itibarıyla yürürlüğe giriyor.
29.05.2020
Hadislerle Günün Duası
Sırada >>
×
Sıradaki

Feyzü'l Furkan Kur'an-ı Kerim Meali

Hadislerle Günün Duası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin