İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:30 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:38 Yatsı22:26
Hava - Parçalı Bulutlu 16°C Nem %77
Türkçe
10 Şevval 1441 2 Haziran 2020 Salı Saat: -
Menü

Konya'daki obruklar artıyor

Konya'daki obruklar artıyor

27.09.2018

Konya’nın Karapınar ilçesinde, oluşan obruk sayısı her geçen gün artıyor. Geçen yıl 9 obruğun oluştuğu bölgede, bu yıl sayı 11’i buldu. Yer altı sularının çekilip, toprağın göçmesiyle oluşan obruklar, tehdit oluşturur nitelikte.

Uzmanlara göre, obruk oluşumunu artıran nedenlerin başında belgeli, belgesiz kurulan 140 bin yer altı su kuyusu ile çok su tüketen mısır ve yonca ekimi geliyor.

Jeoloji Mühendisi Fetullah Arık, bölgede 2017’ye kadar 300 civarında irili-ufaklı obruk oluştuğunu belirterek, şunları söyledi: “ Obruk oluşumunu durduramayız ama yavaşlatabiliriz. Bu da insana bağlı faktörleri yavaşlatmakla olur. Bölgenin Türkiye ortalaması altında bir yağış aldığını düşünürsek, yer altı su seviyesinin düşmesi de obruk oluşumunu hızlandırıyor. Bölgede, mısır, yonca gibi çok su tüketen ürünler yetiştiriliyor. Geçmişte dağlık tepelik alanlarda oluşan obrukları, yerleşim ve tarım alanlarına yaklaştırıyor. Çapları 1 kilometreye kadar ulaşan obrukların derinliği 90-100 metreyi geçiyor. Şu ana kadar can kaybı olmadı ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor.”

Milliyet

Diğer Haberler

Fatih Sondaj Gemisi Trabzon’da arama yapacak

Karadeniz'de petrol arayacak olan ve 29 Mayıs günü İstanbul'dan hareket eden Fatih Sondaj Gemisi Trabzon'a ulaştı.
02.06.2020

Özel okullarda telafi için takvim belli oldu

Özel okulların 19 Haziran'a kadar uzaktan eğitime devam edeceği, 15 Ağustos'tan sonra 3 haftadan az olmamak kaydıyla yüz yüze telafi eğitimi yapacağı duyuruldu.
02.06.2020

LGS'de mesafe ve maske kuralı

20 Haziran'da yapılacak Liselere Geçiş Sınavı'nın (LGS) nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin bilgiler paylaşıldı.
01.06.2020

1 Haziran itibarıyla yeni dönem

Normalleşme süreci kapsamında, seyahat kısıtlamalarının kaldırılması, yaş gruplarına esneklik, kapalı olan iş yerlerinin, parkların, kütüphanelerin yeniden açılması gibi yeni kriterler 1 Haziran 2020 itibarıyla yürürlüğe giriyor.
29.05.2020
Hikmetli Sözler
Sırada >>
×
Sıradaki

Kur’an’dan Cihana

Hikmetli Sözler
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin