İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:30 Güneş05:26 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:39 Yatsı22:27
Hava - Parçalı Bulutlu 16°C Nem %72
Türkçe
11 Şevval 1441 3 Haziran 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

Alzheimer’dan korunmak için...

Alzheimer’dan korunmak için...

04.10.2018

Zaman zaman hepimiz arabamızı nereye park ettiğimizi unutuyoruz. Özellikle kafamız meşgul olduğunda bir miktar unutkanlık normaldir. Fakat unutkanlığınız bu masum belirtiden çok daha fazla ise Alzheimer hastalığına karşı dikkatli olmanız gerekir!

Zamanla beyin fonksiyonlarının kaybıyla oluşan Alzheimer; davranış, hafıza ve düşünme ile ilgili sorunlara neden olan bir çeşit demans yani halk dilinde bunama olarak adlandırılır. Alzheimer hastalığında genellikle semptomlar yavaş yavaş gelişir, zaman içerisinde kötüleşir ve sonrasında günlük normal aktivitelerinize müdahale edebilecek kadar şiddetli hale gelir.

GÜNLÜK İŞLER AKSAR
Özellikle yeni öğrenilen bilgilerin unutulması ve hatırlamak için tekrar tekrar sorulması Alzheimer'in kısa süreli olarak hafızayı saklayan beynin bir kısmına saldırmasıdır. Hastaların birçoğu günlük işlerini devam ettirmek, tamamlamak konusunda zorluk yaşar ve günlük yaşamda devam ettirdikleri aktiviteleri bozulur. Günlük hayatta kolaylıkla yaptığımız ev işlerinde, yemek pişirmede ve hatta hobileri bile yapmakta zorluk yaşanır.

ASOSYALLİK GELİŞİR
Sosyal aktivitelerden uzaklaşarak asosyal bir birey haline gelirsiniz. Hiçbir şeyden zevk alamaz hale gelir, bunalımlı, üzgün, korkulu veya endişeli olabilirsiniz. Böylelikle Alzheimer hastalığı, kişiliğinizde ve ruh halinizde değişikliklere neden olur ve insanlarla olan etkileşiminizi de olumsuz yönde etkiler. Hastalığı önlemenin temel şartı, zihni ayakta tutmaktır.

Rush Üniversitesi'nde araştırmacıların ortaya koyduğu bir araştırmaya göre satranç oynama, bulmaca çözme ve okuma gibi zihni canlı tutan faaliyetlerle meşgul olan insanların, bu türden faaliyetlerle uğraşmayan diğer insanlara göre Alzheimer hastalığından iki kat daha fazla korunduklarını tespit etmişlerdir.

Sabah / Dr. Halit Yerebakan

Diğer Haberler

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020

Çocuklar D vitamininden mahrum kalmamalı

Uzmanlar COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan çocukların D vitaminine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.
27.05.2020

Oruç sonrası beslenme düzeni nasıl olmalı?

Bayram gelirken uzmanlar oruç sonrası beslenme konusunda tavsiye ve uyarılarda bulundu. Özellikle bayramda dikkatli beslenmek hayati öneme sahip.
22.05.2020

İnci kefalinin tersine göçü başladı

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin, her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı su ağızlarına doğru göçü başladı.
18.05.2020
Hadislerle Günün Duası
Sırada >>
×
Sıradaki

Feyzü'l Furkan Kur'an-ı Kerim Meali

Hadislerle Günün Duası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin