İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak05:50 Güneş07:14 Öğle12:54 İkindi15:53 Akşam18:23 Yatsı19:42
Hava - Çok Bulutlu 18°C Nem %59
Türkçe
4 Rebi'ül-evvel 1442 20 Ekim 2020 Salı Saat: -
4 Rebi'ül-evvel 1442
İmsak
05:50
Güneş
07:14
İşrak
07:54
Öğle
12:54
İkindi
15:53
Akşam
18:23
Yatsı
19:42
Menü

Kış öncesi bağışıklığı güçlendirecek besinler

26.10.2018    A+ | A-

Yaklaşan kış günleriyle birlikte hastalık riski de artıyor. Vücudumuzu doğal yolla korumanın yöntemi yine doğanın bize sunduğu besinleri tam mevsiminde, doğru ve dengeli tüketmekten geçiyor.

Kış mevsimi yaklaşıyor, hastalıklar kapıyı çalmak üzere. Güçlü bir bağışıklık sisteminin temelinde ise yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte antioksidanlardan zengin besinlerin tüketilmesi yer alıyor.

Diyetisyen Aslıhan Altuntaş, bağışıklığı güçlendirecek beslenme önerilerini paylaştı. Altuntaş, "Kış mevsiminde artan soğuklarla birlikte metabolik uyum sonucu düşen vücut ısısını normal ısı düzeyine çıkarmaya çalışan vücut, daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve organizmada yemek yeme isteği artar. Uzun süre tokluk sağlayacak, vitaminden zengin beslenmemiz lazım" dedi. Kilo artışına bağlı olarak bağışıklık sisteminin olumsuz etkilendiğine dikkat çeken Altuntaş egzersizin önemine de dikkat çekti.

Kış döneminde vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmasında mevsim meyve ve sebzelerinin öneminin büyük olduğunun altını çizen Altuntaş, "Özellikle koyu yeşil, sarı, turuncu, kırmızı ve mor sebze ve meyveler- ıspanak, karalahana, brokoli, pazı, roka, yeşil soğan, sivri biber, brüksel lahanası, turp, şalgam, pancar, kereviz, domates, havuç, limon, kuşburnu, elma, kivi, portakal, mandalina gibibeslenme düzeni içerisinde sıklıkla yer almalıdır" dedi.

Altuntaş, kışa hazırlık için şu beslenme önerilerinde bulundu:

Haftada 2-3 kez kuru baklagiller tüketilmeli.

Haftada 2-3 kez balık, 6-7 fındık, 2-3 ceviz tüketilmesi gerekir.

Her gün düzenli olarak yoğurt ve kefir tüketilmeli.

E vitamini, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırıyor. E vitaminine; yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve ceviz gibi yağlı tohumlar, kuru baklagiller kaynak olarak gösterilebilir.

Vücut ısısını dengede tutabilmek için her gün en az 2-2.5 litre su için. Ihlamur, adaçayı, kuşburnu çayı, açık çay gibi içecekler tercih edin.

Saf şeker ve şekerli besinler yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi tam tahıl ürünlerini tüketin.

Beslenme düzeninde süt - et - sebze - meyve ve tahılların dengeli dağılımı, az ve sık aralıklarla beslenmek önemli.

Sabah

Canlı Yayın
Sırada >>
×
Sıradaki

Okudukça

Canlı Yayın
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin