İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:30 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:33 Yatsı22:17
Hava - Parçalı Bulutlu 16°C Nem %67
Türkçe
3 Şevval 1441 26 Mayıs 2020 Salı Saat: -
Menü

Sarımsakta fiyat farkı

Sarımsakta fiyat farkı

27.03.2019

Kastamonu Taşköprü’nün coğrafi işaretli ünlü sarımsağı bölgedeki pazarlarda 6-15 lira arasında değişen fiyatlarla satılırken, İstanbul’da market raflarında bu fiyat 24-39 lira seviyesine yükseliyor.

Yeni ürünün temmuz ayında çıkacağını, bu nedenle fiyatın arttığını anlatan üreticiler, yeni sezona kadar Çin menşeili sarımsakların piyasaya sürüleceğini dile getiriyor. İthal sarımsak fiyatının da döviz kuru nedeniyle artış gösterdiği ifade ediliyor.

Taşköprü sarımsağını toptan satan firmalarda fiyatlar 8-15 lira arasında değişiyor. İstanbul Hali’nde fiyat 12-25 lira bandına çıkıyor.

Türkiye’nin yıllık sarımsak üretimi en fazla 90 bin ton seviyesine çıkıyor. Bunun ortalama 25 bin tonu Taşköprü’de üretiliyor. Dünya sarımsak üretim ve ihracatında ise Çin birinciliği elinde bulunduruyor.

Bir nevi tağşiş!

Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, Taşköprü sarımsağının coğrafi işaretli bir ürün olduğunu ve korunması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Çin’den gelen ürünler yerli sarımsağı tehdit ediyor. Bu ürün üreticinin elindeyken yüksek fiyatlara alıcı bulursa bir kıymeti olur. Aksi halde üretici kazanmadan bu işi yapamaz. Üstelik yine aracılar kazanır. Türkiye’de üretilenin 5-10 katı Taşköprü sarımsağı diye satılıyor. Bu da bir nevi tağşiş yapmaktır” dedi.

Milliyet

Diğer Haberler

Teknoloji rüzgar yatırımlarını artırıyor

Türkiye'nin rüzgar enerjisi kapasitesinin 100 bin megavatın üzerinde olduğu belirtildi.
20.05.2020

800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

COVID-19 salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayii ithalat baskısına karşı korumak amacıyla yüzlerce ürüne ilave gümrük vergisi getirildiği belirtildi.
20.05.2020

Fuarlar sanal ortama taşınıyor

COVID19 ile birlikte iptal olan fuarlar, sanal olarak yeniden düzenlenmeye başlıyor.
18.05.2020

Gıda paketinde doğal ve taze yazılamayacak

Paketli gıdaların etiketlerinde ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’ gibi yanıltıcı ifadeler yazılamayacak.
13.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Kur’an’dan Cihana

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin