İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:30
Hava - Az Bulutlu 28°C Nem %42
Türkçe
14 Şevval 1441 6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

İslam dünyasında ilk teravih eda edildi

İslam dünyasında ilk teravih eda edildi

06.05.2019

Dünyanın dört bir yanında yaşayan Müslümanlar, ramazan ayının ilk teravih namazı için camilere akın etti.

Endonezya'nın başkenti Cakarta'daki camileri dolduran Müslümanlar, mübarek ramazan ayının ilk teravih namazını eda etti.

Teravih öncesi camilere gelen Müslümanlar, Kur’an-ı Kerim okuyarak ve dualar ederek ramazan ayına manevi hazırlık yaptı.

Afganistan

Afganistan'da Müslümanlar, ramazanın ilk teravih namazını kılmak için cami ve mescitlere akın etti.

Başkent Kabil'deki camilerde, teravih namazı öncesi verilen vaazlarda, ramazanın fazileti, farz ibadetlerin önemi, orucun İslam'daki yeri ve faydaları anlatıldı.

Avustralya

Avustralya’daki yarım milyondan fazla Müslüman, ramazan ayının ilk teravih namazını eda etmek için ülke genelindeki cami ve mescitlere akın etti.

Avustralyalı Müslümanlar, ülke genelindeki 200’den fazla cami, mescit ve geçici ibadet yerlerinde teravih namazı için bir araya geldi.

Malezya

Malezya'da Müslümanlar, ilk teravih namazını kılmak için camilere akın etti.

Başkent Kuala Lumpur'un simgelerinden kabul edilen Sultan Abdul Samed Camisi de ilk teravih için doldu. Namazın ardından cemaat, ramazanın İslam alemine hayırlar getirmesi için dua etti. 

Özbekistan

Özbekistan'da Müslümanlar, ramazan ayının ilk teravih namazını kıldı.

Ülkedeki Müslümanlar, ilk teravih namazını kılmak için ülkedeki 2 binden fazla camiye akın etti.

Başkent Taşkent sakinleri, başta Minar Camisi olmak üzere kent genelindeki 125 camide toplandı.

Özbekistan Müslümanlar Dini İdaresi yetkilileri, daha önce ramazan boyunca ülke genelindeki bin 220 camide hatim indirileceğini duyurmuştu.

Etiyopya

Etiyopyalı Müslümanlar, ramazan ayının ilk teravih namazını kılmak için cami ve mescitlerde bir araya geldi. 

Başkent Addis Ababa'daki en büyük ve en eski camilerden Büyük Enver Camisi'nde toplanan yüzlerce Müslüman, mübarek ayın ilk teravih namazını kıldı.

Azerbaycan

Azerbaycan'da Müslümanlar, ramazan ayının ilk teravih namazını kıldı.

Başkent Bakü'nün İlahiyat, Ejder Bey ve Karakuçur'un da aralarında bulunduğu camilere akın eden Azerbaycanlılar, ilk teravih namazı için saf tuttu.

Namazın ardından Müslümanların huzur ve refaha kavuşması için dualar edildi.

Gürcistan

Gürcistan'daki Müslümanlar ramazan ayının ilk teravih namazını kıldı.

Başkent Tiflis'teki Müslümanlar, ramazan ayının ilk teravih namazını çift mihraplı Tiflis Cuma Camisi'nde kılmak için saf tuttu.

Ramazan ayı boyunca, Gürcistan'da bulunan 300'den fazla cami ve ibadethanede, özel programlar düzenlenecek, Türkiye'nin desteği ile iftar sofraları kurulacak.

Kerkük

Irak'ın Kerkük kentinde ilk teravih namazı kılındı.

Kentteki camilere akın eden Kerküklüler, memlekete huzur ve istikrarın gelmesi için Türkçe, Arapça ve Kürtçe dualar etti.

AA

Diğer Haberler

Mescid-i Nebevi'de cuma namazı kılındı

Medine'de Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapalı olan Mescid-i Nebevi Camisi'ninde 2,5 ay aradan sonra ilk cuma namazı kılındı.
05.06.2020

Almanya'da 'elektrikli şarj' zorunluluğu

Alman hükümeti, elektrikli otomobillerde tüketicilerin şarj endişelerini gidermek ve bu araçları yaygınlaştırmak için akaryakıt istasyonlarına şarj yerleri konulmasını mecburi hale getirmeye hazırlanıyor.
05.06.2020

Avustralya Yeni Güney Galler'de cuma namazı kılındı

Avustralya’da tedbirler kapsamında Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinde geçici olarak ibadete kapatılan camilerde ilk cuma namazı 83 günlük aranın ardından bugün kılındı.
05.06.2020

Muhammed Ali vefatının 4. yılında anılıyor

Dünya ağır sıklet boks şampiyonu Muhammed Ali, 3 Haziran 2016 Cuma günü vefat etmişti. Dünya şampiyonu olduğu 1964'te İslam dinine giren Muhammed Ali, hayatının sonuna kadar her platformda İslam'ı tebliğ etmeye çalıştı.
03.06.2020
Okudukça
Sırada >>
×
Sıradaki

Mesajınız Var…

Okudukça
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin