İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi16:53 Akşam19:54 Yatsı21:21 İmsak04:41 Güneş06:13 İşrak06:52 Öğle13:08
Hava - Çok Bulutlu 14°C Nem %82
Türkçe
6 Ramazan 1442 18 Nisan 2021 Pazar
Giriş Yap

Sınavlar spor ve sanat derslerini aksatıyor

08.05.2019    |

İlkokul ve ortaokullarda görsel sanatlar, müzik dersleri bir saat, beden eğitimi üçüncü sınıfa kadar beş, sonraki sınıflarda ise iki saat işleniyor. Anadolu liselerinde ise beden eğitimi, görsel sanatlar/müzik dersleri ikişer saat veriliyor.

Uzmanlara göre bu derslerin saatleri yeterli değil. Ancak asıl sorun spor ve sanat derslerinin tam anlamıyla verilmiyor olması. Lise ve üniversitelere hazırlık sınıflarında bu dersler çoğu okulda işlenmiyor; ya boş geçiyor ya da sınava hazırlık saatlerine dönüşüyor. Zaten veliler de bu derslerde alınan notları çok fazla önemsemiyor. Uzmanlar bu tutumun yanlış olduğu görüşünde. Çünkü okullarda verilen sanat ve spor dersleri, birçok alanda öğrenciyi desteklediği gibi hayat başarısına da olumlu etkide bulunuyor.

Psikolog Aylin Çıtakbaş da okulların yalnızca akademik bilgilerin edinileceği yerler değil aynı zamanda gençlerin ilgi alanlarının keşfedileceği ve becerileri doğrultusunda kendilerini geliştirme olanakları bulabilecekleri yerler olması gerektiğini belirtiyor. Spor ve sanat etkinliklerinin çocukların akademik ve sosyal gelişimlerinde en az temel dersler kadar ciddiye alınması gerektiğini belirten Çıtakbaş, “Bu faaliyetler tamamlayıcı ve bütünleyici olmasının yanı sıra çocukların öğrenme süreçlerini pekiştiren, deneyimlemeye yönelik faaliyetlerdir. Özgüven ve sorumluluk duygusu geliştirmede, kendini ifade etme becerisi kazandırmada, manevi ve kültürel değerleri yaşatmada büyük bir önem taşırlar” diyor.

Çıtakbaş, formal eğitim dışında tutulan izcilik, beden eğitimi, görsel sanatlar, drama gibi derslerin hem toplumsal yaşam becerilerinin gelişmesine katkıda bulunduğunu hem de çocukların özsaygı ve özdenetimlerini artırırken zaman ve risk yönetimi, liderlik gibi süreçleri da tecrübe etmelerini sağladığını ifade ediyor.

Milliyet

Canlı Yayın
Hadisler Deryası
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Hadisler Deryası
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin