İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:21 Güneş06:01 Öğle13:15 İkindi17:06 Akşam20:17 Yatsı21:50
Hava - Çok Bulutlu 29°C Nem %62
Türkçe
19 Zilhicce 1441 9 Ağustos 2020 Pazar Saat: -
19 Zilhicce 1441
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:21 06:01 13:15 17:06 20:17 21:50
Menü

LGS’de son hazırlıklar ve stresi yenmek

22.05.2019    A+ | A-

LGS’ye 10 gün kaldı. “Son hafta da ders çalışılır” diyen uzmanlar hatırlatıcı kısa notlarla nokta atışı yapılmasını öneriyor. Sınav sırasında her testten bol görselli sorulara hazır olun.

Türkiye genelindeki bin 526 okula giriş için kullanılacak Liselere Giriş Sınavı (LGS) için geri sayım başladı. 1 Haziran'da yapılacak sınava sayılı günler kala uzmanlar öğrencilere iki günde bir deneme sınavı uygulaması yapmalarını öneriyor. "Son hafta ders çalışılmaz" mantığının yanlış olduğunu da belirten eğitimciler "Konulara bir kez daha göz atmanızda fayda var. İhtiyacınız olan dersten hatırlatıcı kısa notlar hazırlayın. Böylelikle tüm konulara çalışmak yerine nokta atışı yapmış olursunuz" uyarısında bulundu.

Sınava 900 binden fazla 8'inci sınıf öğrencisinin katılması bekleniyor. Bu öğrencilerin yüzde 10'u LGS ile yerleşecek. Eleyici niteliği yüksek olacak LGS analitik düşünce gücünü ölçecek, "yeni nesil" olarak adlandırılan soru tiplerinden oluşacak.

Stresi azaltmak için...

LGS yaklaştıkça adayların heyecanı ve stresi de artıyor. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Galip Yüksel’e göre, stresi yok saymak yerine kabullenmek gerekiyor. Biraz stresin insanlara iyi geldiğini söyleyen Yüksel, şunları öneriyor:

"Bastırmaya çalışmayın"

“Her öğrenci kendi mizacına, bireyselliğine göre sınava yönelik farklı tepkilerde bulunuyor. Kimi biraz stres yaşarken, kimi göreli olarak bir miktar fazla kaygılanabiliyor. Araştırmalar, belirli miktar stresin insanlara iyi geldiğini gösteriyor. Sınav öncesi aday biraz stres yaşadığını ve bunun sorumluluğunu kabul ettiğini kendisine söyleyebilir. Bu ifade sonrası stres oluşturan düşünce bir süre sonra yok olup gidecektir. Stresi bastırmak tercih edilirse, bu duygu giderek yoğunlaşıyor ve bireyi daha fazla etkisi altına alıyor. Sınavla ilgili duyguların ortaya çıkmasında kişisel ve sosyal faktörler etkili oluyor. Araştırmalar, bunda birçok etmenin yanı sıra mükemmeliyetçilik, ebeveynlerin yüksek başarı beklentileri, aşırı müdahaleci tutumları gibi aile faktörlerinin de etkili olduğunu gösteriyor. Sınav bizim kültürümüzde sadece öğrencide değil, aile üzerinde de baskı yapıyor. Bunu azaltmak için ebeveynler öncelikle kendilerini tanımalı, eğitmeli, geliştirmeli ve sınava ilişkin kendi duygularını anlamalı ve kabul etmeli.

Sınavda hiç hata yapmamalıyım. Eksik soru bırakmamalıyım. Hepsini doğru yanıtlamalıyım. Ailemin ve yakın çevremin sevgisini kazanmam için sınavda başarılı olmalıyım’ gibi mantık dışı düşünceleri zihninizde tekrarlamayın ve durdurun. Çünkü araştırmalara göre, sınav performansı ve sınavla ilgili kuruntular arasında ilişki var.Sınav günü başta beslenme ve uyku düzeni gibi alışkanlıkları değiştirmemeye özen gösterin. Gerekli belgeleri akşamdan hazırlayın. Daha önce kullandığınız, rahat bir kıyafetle sınava gitmek yararlı olabilir.”

Sabah, Hürriyet

Diğer Haberler

Tatil dönüşü mesafe

Bilim Kurulu Üyesi Dr. Levent Yamanel, 'Dönüşte mutlaka maskelerini çıkarmamaları ve evde dahi sosyal mesafe ve maskeye dikkat etmeleri gerekiyor.' dedi.
07.08.2020

Akıllı ulaşım hamlesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan eylem planı ile Türkiye akıllı ulaşım sistemlerinde atağa geçecek.
06.08.2020

Tercihte yeni kriter uzaktan eğitim performansı

Üniversite adaylarının tercih maratonu yarın başlıyor. Bu yıl aday sayısının artması nedeniyle doğru tercih büyük önem taşıyor. Adayların tercihlerinde üniversitelerin uzaktan eğitim performansına dikkat etmesi gerekiyor.
05.08.2020

Deprem gerçeği kendini hatırlattı

Malatya'nın Pütürge ilçesinde Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı verilerine göre dün saat 12.37'de 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
05.08.2020
Beyaz Zambak
Sırada >>
×
Sıradaki

Sözün Özü

Beyaz Zambak
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin