İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:42 Güneş05:37 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:43 Yatsı22:29
Hava - Çok Bulutlu 21°C Nem %68
Türkçe
22 Zilka'de 1441 13 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Evde çocuk güvenliğine dikkat!

23.05.2019    A+ | A-

Türkiye’de 5 yaşından küçük çocuklarda yaralanmaların yüzde 54’ü ev ve çevresinde yaşanıyor. Yaralanmaların yüzde 58’i ise çocuk bir erişkinin yanındayken oluyor.

Türkiye’de 1-4 yaş aralığındaki çocuklarda ölüm nedenine bakıldığında ilk sırada yaralanmalar yer alıyor. 5 yaşa kadar olan çocuklarda yaralanmaya bağlı ölüm nedenleri arasında trafik kazaları ilk sırada yer alırken, bunu yüksekten düşmeler, yabancı cisim/besinin solunum yoluna kaçması nedeniyle boğulmalar ve suda boğulmalar takip ediyor.

Özellikle okul öncesi küçük çocuklar; zamanlarının çoğunu evde geçirmeleri, çevrelerini keşfetme ve öğrenme konusunda meraklı olmaları, devamlı hareket etmeleri, her şeyi ağzına götürme alışkanlıkları, kazalardan kendilerini koruyabilecek gelişimsel beceriye henüz yeterince sahip olamamaları nedeniyle ev ortamında kazaya uğrama riski en yüksek grubu oluşturuyor.

Kazaya karşı önlemler

Ev kazalarını önlemek için önerilerden bazıları şöyle:

- Ev içinde ve dışında merdivenlerin kenarlarında mutlaka korkuluk bulundurun.

- Merdivenlerin giriş ve çıkışlarına güvenlik kapıları yapın

- Tuz ruhu, çamaşır suyu gibi aşındırıcı maddeler çok tehlikeli. Kesinlikle çocuğun hiç ulaşamayacağı yerlerde saklayın.

- Tüm tehlikeli otomotiv ve bahçe kimyasallarını (mazot, motor yağı, böcek-fare ilacı, tarım ilacı vb) kilitli bulundurun.

- Böcek ilacı ve fare zehirlerini evinizin zeminine yerleştirmeyin (çocuğunuz aynı güzergahı kullanacaktır)

- İlaçları açıkta tutmayın, boş bile olsa ilaç kutuları ve şişelerini ortalıkta bırakmayın.

- Hiçbir zaman bir çocuğa ilacın şeker olduğunu söylemeyin.

- Kimyasal madde içen çocuğu kesinlikle kusturmayın! En yakın sağlık kuruluşuna götürün.

- Su dolu küvet ve içinde su olan kova bulundurmayın. Bebekler/küçük çocuklar çok az suda bile boğulabilirler.

- Banyo kapısı ve klozet kapağını daima kapalı tutun.

- Çocuğun yaşı kaç olursa olsun havuz-deniz-su-dere-nehir kenarında yalnız bırakmayın.

Milliyet

Diğer Haberler

Doğru nefes alıyor musunuz?

Günlük hayatta farkında olmadan, alışkanlıklar ya da yapısal sebeplerle burun yerine ağızdan nefes alıyoruz. Peki bu doğru mu?
13.07.2020

Isparta gülden sonra lavanta ile anılıyor

Türkiye’de lavanta üretiminin yüzde 90’ını karşılayan Isparta Keçiborlu’ya bağlı Kuyucak köyü, hasat dönemi mor manzarasıyla 1 milyon ziyaretçi çekiyor.
13.07.2020

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat

Uzmanı uyardı: Vaka sayıları arttı, kesinlikle tüketmeyin
10.07.2020

Obezitenin Sebepleri ve Çözüm Önerileri

"Paketli ürünleri hayatımızdan çıkaralım"
10.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Kur'an'dan Cihana

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin