İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:21 Güneş06:01 Öğle13:15 İkindi17:06 Akşam20:17 Yatsı21:50
Hava - Çok Bulutlu 30°C Nem %58
Türkçe
19 Zilhicce 1441 9 Ağustos 2020 Pazar Saat: -
19 Zilhicce 1441
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:21 06:01 13:15 17:06 20:17 21:50
Menü

Sınavda başarılı olmak için öneriler

30.05.2019    A+ | A-

Her sınav öncesi yaşanan stres düzeyini azaltarak sınava daha rahat bir şekilde girebilmek ve sınav esnasında yaşanan ednişeli süreci en aza indirerek sınavda başarılı olabilmek için  eğitim uzmanları çeşitli önerilerde bulunuyor.

Dr.Selahattin Gelbal, sınavda başarılı olmak için iyi bir hazırlık sürecinin önemli olduğunu ancak test esnasındaki stratejinin etkisinin de unutulmaması gerektiğini belirtiyor.

Gelbal, testte başarıyı arttırmak için 12 yöntemi şöyle sıralıyor:

UYKUNUZU İYİ ALIN: Uykunuzu mümkün olduğunca düzene sokmalısınız. Sadece sınav akşamı değil, sınavdan birkaç gün önceden erken yatmaya alışarak yeterli uyku aldığınızdan emin olun. Çünkü uykusuzluk dikkat dağılmalarına neden olabilir.

ÖNCE SORU KÖKÜNE BAKIN: Öncelikle soru kökünü okuyun. Eğer soruda ne istenildiğini bilirseniz, verilen metni veya şekli daha analitik bir gözle inceleyerek cevabı bulmaya odaklanırsınız. Önce verilen metni okuyup sonra ne sorulduğuna bakmak ve ardından tekrar metni okumak, sınav zamanının etkili kullanılmasını engeller.

ÇOK HIZLI OKUMAYIN: Soruları dikkatlice okuyup cevaplamanız sınav süresini etkili kullanmanıza yardımcı olur. Soru başına düşen süreyi azaltmak için gereğinden fazla hızlı okumak, dikkatsizce hatalar yapmaya neden olabilir. Genel olarak ayrılan ortalama süreye göre sorulara zaman ayırmaya çalışın.

İNATLAŞMAYIN: Sınavda zor ve kolay sorular yer alacak. Bir kez okuyup zorlandığınız sorularda, inatlaşıp gereğinden fazla zaman ayırmayın. Devamında daha az süre ayırarak cevaplayabileceğiniz sorular da bulunabilir.

ÜMİTSİZLİĞE KAPILMAYIN: Bu, diğer adaylarla bir yarışma sınavı. Cevaplanan doğru sayılar, grup ortalaması ve standart sapmasıyla birlikte puanlara dönüştürülür. Zorlandığınız sorular sadece size değil, herkese öyle gelecektir. Bu nedenle ümitsizliğe kapılmayın ve sonuçları bekleyin.

ŞANSA BIRAKMAYIN: Şans başarısı, çoktan seçmeli maddelerden oluşan sınavlarda hep vardır. Bunun puanlara girmesi bir hata. Bu nedenle özellikle seçme sınavlarında şans başarısını ham puanlardan arındırma yoluna gidilir. Soruları şansla cevaplamayın. Ancak sorunun seçeneklerinde eleme yaptıysanız, kalan şıklar arasından birini tercih edebilirsiniz.

İŞARETLERKEN DİKKAT EDİN: Her soruyu öncelikle test kitapçığı üzerine işaretleyin. Makul bir sürede cevap kâğıdına işaretleme yapmayı unutmayın. Cevaplar kâğıda işaretlenirken sınav stresiyle birlikte kaydırma yapılabilir. Bu, neredeyse bütün doğru bildiğiniz soruların yanlış cevaplanmasına neden olabilir. Cevaplamayı dikkatli yapın.

İLK CEVAPLARA GÜVENİN: Sınavın ilk zamanlarında dikkatiniz en üst düzeyde olacak. Bu süre içerisinde verdiğiniz cevaplara güvenin. Sınav bittikten sonra tekrar baktığınızda zihinsel yorgunluk da başladığı için çoğu zaman doğru yanıt silinerek yanlış şık işaretlenebiliyor.

ÖNYARGIYLA YAKLAŞMAYIN: Sorulara karşı önyargılı olmayın. Uzun soru genellikle atlanır ve başkasına geçilir. Oysa uzun olan daha kolay olabilir. Her soru için makul süre verildiğinden hepsini okuyup cevaplamaya çalışın.

ERKENDEN SINAV MERKEZİNE GİDİN: Sınav sabahı herkes için curcuna olur. Sınav salonuna giderken kırmızı ışıkların süresi hep daha uzun gelir. Herkes yolumuzu engelliyor gibi algılarız. Bunlar yaşadığımız stresin birer göstergesi. Bu nedenle sınav için verilen saatte merkezde olacak şekilde erkenden yola çıkın. Bazen aynı isimde iki farklı okulda sınav yapılabilir. Aynı isimle başlayan ilkokul, ortaokul ya da lise karıştırılabilir. Buna dikkat edin.

ZAMANI UNUTMAYIN: Her salonda zamanı gösterecek saatler yer alır. Cevapladığınız soru sayısıyla kalan zamanı iyi ayarlamanız gerekir. Zaman yetersizliği nedeniyle cevap veremediğiniz soru kalmasın.

KAVRAMI ŞIKTA GÖRÜNCE ACELECİ OLMAYIN: Soruları okuyup ne denilmek istenildiğini iyi anlamaya çalışın. Bazen doğru olmayan seçenekler içerisinde, verilen metinde geçen aynı kavram yer alabilir. Onu gördüğünüzde hemen işaretlemeyin. Bu güçlü bir çeldirici de olabilir.

Hürriyet

Diğer Haberler

İstek sıranıza göre tercihlerinizi yapın

Üniversite tercihleri başladı, 14 Ağustos’ta sona eriyor. Adayların 24 tercih hakkı var.
06.08.2020

Bir asrı geride bırakan kadınlar uzun yaşamın sırrını anlattı

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, bir asrı geçen ömürleriyle adeta zamana meydana okuyan kadınlar uzun ve sağlıklı geçen yıllarının sırrını, stresten uzak doğal yaşama, uyku düzenine ve hareketli olmaya bağlıyor.
05.08.2020

Maske kullanımında doğrular ve yanlışlar

Koronavirüse karşı korunmada maske kullanımı büyük önem taşıyor. Ancak maskenin koruyucu olabilmesi için doğru bir şekilde takılması gerekiyor.
04.08.2020

Halı sahalar için kalp krizi uyarısı

Salgın dolayısıyla kapalı olan halı sahaların yeniden açılmasına ilişkin, yaklaşık 5 ay antrenmansız kalan vatandaşların kondisyonlarını tamamlamadan maç yapmalarının, kalp krizini tetikleyebileceği bildirildi.
04.08.2020
Canlı Yayın
Sırada >>
×
Sıradaki

Beyaz Zambak

Canlı Yayın
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin