İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:36 Güneş05:33 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:33
Hava - Çok Bulutlu 24°C Nem %64
Türkçe
17 Zilka'de 1441 8 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

Araç kullanırken telefonla ilgilenmenin tehlikeleri

15.08.2019    A+ | A-

Sürüş sırasında cep telefonu kullanmak, dikkat dağınıklığına ve kazalara davetiye çıkarıyor. Uzmanlar, sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarının sürüş sırasında kullanılmaması konusunda uyarıyor.

Cep telefonu kullanma özellikle sürüş sırasında dikkat dağınıklığı ve kazaların en önemli nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Araç kullanırken beyin aynı anda birçok işlemi yerine getiriyor. Bu işlemler dizisine bir de telefonla ilgilenme eklendiğinde beyin, belirgin bir yük içine girerek yavaşlıyor.

Dikkat dağınıklığı kazalara davetiye çıkarıyor

Bu yük ve yavaşlama, görsel dikkat dağınıklığı, bilişsel dikkat dağınıklığı, işitsel dikkat dağınıklığı ve psikomotor dikkat dağınıklıklarına sebep oluyor. Dikkat dağınıklığı, stres, konsantrasyon ve algılama düşüklüğüne neden oluyor ve kazalara davetiye çıkarıyor.

Sürüş sırasında telefonla konuşurken aktif dinleme moduna geçen beyin, doğrudan sese odaklanarak, sürücünün dikkatinin trafiğe değil sese yönelmesini sağlıyor.

Birçok sürüş görevinin yerine getirilmesini zorlaştırıyor

Cep telefonu kullanmak, Doğru şerit içerisinde kalmakta zorluk çekme, daha sert frenleme ile daha yavaş frenleme reaksiyonları, uygun hızda seyir edememe, trafik işaret ve işaretçilerine daha yavaş reaksiyon gösterme ve gözden kaçırma, uygunsuz takip mesafesi, daha yüksek stres ve gerilme seviyelerine neden olan artan zihinsel çalışma yükü, etrafta neler olduğuna dair azalan sürücü-farkındalığı gibi sürüş görevlerin yerine getirilmesini zorlaştırıyor.

Uzmanlar, sürüş sırasında sosyal medya hesaplarından etkileşime girilmemesi ve mesajlaşma uygulamalarının kullanılmaması konusunda uyarıyor.

Sürücülerin gözlerini yoldan ayırdıkları süre yüzde 400 artıyor

Yapılan araştırmalara göre, mesaj alırken ve gönderirken sürücülerin yoldan gözlerini ayırdıkları süre yüzde 400 artıyor. Araştırmalarda, sürücülerin, mesaj alırken ve gönderirken yüzde 27 daha fazla şerit sapması ve yüzde 140 daha fazla tehlikeli şerit değişikliği yaptığı, takip mesafesini artırarak veya hızlarını düşürerek dikkat dağınıklığını telafi etmeye çalıştıkları ortaya çıktı.

Sürücülerin, sürüş sırasında telefonu sessizde bırakması, bildirimleri sessize alması ve telefonu ulaşılabilecek alanın dışına koyması, sürüş sırasında telefondan gelen acil bildirimlerin cevaplandırılması gerektiğinde aracı güvenli bir yere çekerek duraklama haline geçilmesi gerekiyor.
Sürücülerin, araç ile seyir haline çıkmadan telefon görüşmelerini yapması ve bunları bir yaşam tarzı haline getirmesi önem arz ediyor.

TRT Haber

Diğer Haberler

D Vitamini ve Selenyum Düzeylerimiz Covid-19 Üzerinde Etkili Mi?

Koronavirüs hayatımıza girdiğinden beri birçok vitamin ve mineral de hastalığa karşı koruyucu olduğu veya tedaviyi kolaylaştırdığı düşüncesiyle gündeme geldi.
08.07.2020

Sıcak çarpmasına dikkat edin!

Halk arasında güneş çarpması olarak adlandırılan hipertermi, vücudun ısısını ayarlayan mekanizmanın çalışmamasıyla birlikte ortaya çıkan ve tehlikeli olabilecek şekilde vücut ısısının yükselmesi olarak tanımlanıyor.
07.07.2020

Sineklerden korunmak için önlemler

İstanbul ve bazı şehirlerde bir süredir sivrisinekler sebebiyle hastanelere başvuranların sayısında artış oldu. Sinek ısırığının alerjik etkileri olabileceğini söyleyen uzmanlar alınabilecek önlemlerden söz etti.
07.07.2020

Spor yaparken nelere dikkat edilmeli?

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için spor yapmak şart. Ancak spor yaparken dikkat edilmesi gereken kuralları biliyor musunuz?
06.07.2020
Aile Rehberi
Sırada >>
×
Sıradaki

Kıssadan Hisse

Aile Rehberi
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin