İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:21 Güneş06:01 Öğle13:15 İkindi17:06 Akşam20:17 Yatsı21:50
Hava - Çok Bulutlu 29°C Nem %62
Türkçe
19 Zilhicce 1441 9 Ağustos 2020 Pazar Saat: -
19 Zilhicce 1441
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:21 06:01 13:15 17:06 20:17 21:50
Menü

Ek yerleştirmede son gün

10.09.2019    A+ | A-

Adaylara üniversiteli olmak için ikinci imkan tanıyan ek yerleştirmelere başvurular, sona eriyor. Üniversitelerdeki yaklaşık 191 bin kontenjan için bugün saat 23.59’a kadar başvurabilecek.

Açıköğretim ve örgün programları toplamında lisansta 66 bin 974; önlisansta 124 bin 166 kontenjan bulunuyor. Tercihler, T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle ÖSYM’nin internet adresinden yapılacak. Adayların ek yerleştirme ücreti olan 20 TL’yi 12 Eylül gece yarısına kadar yatırması gerekiyor.

24 tercih hakkı

İlk yerleştirmede bir bölüme giremeyenler, ek yerleştirmeden yararlanabiliyor. Adaylar, 24’ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabilecek. Önlinans için Temel Yeterlilik Testi’nde 150, lisans içinse Alan Yeterlilik Testleri ya da Yabancı Dil Testi’nden en az 180 puan alınmalı. Üniversite kayıtları 23-27 Eylül, elektronik kayıtlar ise 23-25 Eylül’de yapılacak.

Doğru tercih için öneriler

Eğitim uzmanı Salim Ünsal, ek yerleştirme için şunları öneriyor:

- İlkinde olduğu gibi başarı sırasına bakmayın. Çünkü artık bu yılın taban puanları oluştu.
- Taban puanının ‘çok altında’ olduğunuz bölümlere yönelmeyin. Kazanma şansınız çok zayıf. Taban puanının üzerinde veya çok yakın olduğunuz programlara tercih listesinde yer verin.
- Herkes büyük kontenjan boşluğu olan programları yazacak. Bir bölümde 10 kişilik yer kaldıysa, buna binlerce tercih gelebilir. İstediğiniz bir programdaki 1-2 kişilik boşlukları ıskalamayın.
- Son şans psikolojisiyle hiç istemediğiniz, ilgi duymadığınız bölümü sırf yerleşmek için asla tercih etmeyin. Bunun yükü ileride çok daha ağır olur.
- Üniversitenin türünü, burs ve yurt olanaklarını, sosyal çevresini araştırmadan hareket etmeyin.

Hürriyet

Diğer Haberler

Tatil dönüşü mesafe

Bilim Kurulu Üyesi Dr. Levent Yamanel, 'Dönüşte mutlaka maskelerini çıkarmamaları ve evde dahi sosyal mesafe ve maskeye dikkat etmeleri gerekiyor.' dedi.
07.08.2020

Akıllı ulaşım hamlesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan eylem planı ile Türkiye akıllı ulaşım sistemlerinde atağa geçecek.
06.08.2020

Tercihte yeni kriter uzaktan eğitim performansı

Üniversite adaylarının tercih maratonu yarın başlıyor. Bu yıl aday sayısının artması nedeniyle doğru tercih büyük önem taşıyor. Adayların tercihlerinde üniversitelerin uzaktan eğitim performansına dikkat etmesi gerekiyor.
05.08.2020

Deprem gerçeği kendini hatırlattı

Malatya'nın Pütürge ilçesinde Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı verilerine göre dün saat 12.37'de 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
05.08.2020
Beyaz Zambak
Sırada >>
×
Sıradaki

Sözün Özü

Beyaz Zambak
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin