İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:34 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Açık 20°C Nem %64
Türkçe
18 Zilka'de 1441 9 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

2 Yaşa kadar televizyon izlettirilmemeli

15.10.2019    A+ | A-

Çocuk ailesinde ne görürse onu yapar. 0-2 yaş arası çocuklara televizyon izlettirilmemeli. Bu süreç aile ve arkadaşlarla oyunlarla, aktivitelerle geçirilmelidir.

Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz, uyaran eksikliği ile otizm arasındaki benzerlikleri anlattı… Günümüzde 24 çocukta bir görülen duyusal olgunlaşmamanın neden olduğu 'uyaran eksikliği' artarak ilerliyor. Şehir hayatı, teknoloji, yediğimiz gıdalar, soluduğumuz hava, anne-babanın çalışması, bakıcıların yetersizliği, ebeveynlik becerilerinin zayıf olması, asosyal yaşam gibi birçok neden bu sorunun artmasına neden oluyor.

12 Yaşından önce telefon yok

Eskiden oynanan sokak oyunları, yapılan ev ziyaretleri, yenilen doğal gıdalar ve daha içiçe samimi aile ilişkilerinin yerini bilgisayar oyunları, daha bireysel hayatlar ve ambalajlı ürünler aldığı için gelişimin de doğal sektesinden kayması kadar doğal bir sonuç olamazdı.

Televizyon, tablet ve telefon kullanımına yönelik dikkat edilmesi gerekenler şöyle:
0-2 yaş arası çocuklara televizyon izlettirilmemeli. Bu süreç bol bol etkileşim, deneyimsel yaşantıların olduğu aktivitelerle geçmelidir.


2-4 yaş arasındaki çocuğunuzun gün içinde 30 dakikadan fazla olmayacak şekilde (günde 2 defa 15'er dakika), 4-7 yaş arası gün içi toplam 1 saatten fazla olmayacak şekilde televizyon izlemesine müsaade edilebilir.


Çocukların Medya Kullanım Alışkanlıkları Araştırması'nın sonuçlarına bakıldığında, Türkiye'de bir çocuk, ortalama olarak günlük 2 saat 39 dakika cep telefonu ile zaman geçiriyor.
Bir çocuğun tablet edinme yaşı 5-6 yaş aralığı olabilir. Telefon kullanımı için ise aslında ideal yaş 12-13 dür. Ancak maalesef Türkiye de bu yaş 9'a düştü.

Sabah

Diğer Haberler

Şiveli müze

Bartın'da 2 yıl önce kent müzesine çevrilen 1885'ten kalma 3 katlı bina hem göze hitap hem kulağa hitap ediyor.
08.07.2020

Covid-19 çocuğunuzun psikolojisini etkiliyor

Çocuklar 'sağlık' kavramını anlayamayacak kadar küçük olsalar bile hayatlarındaki değişikliklerin farkında.
08.07.2020

Bisiklete olan ilgi arttı

Artış yüzde 80’i buluyor.
08.07.2020

Sıcak çarpmasına dikkat edin!

Halk arasında güneş çarpması olarak adlandırılan hipertermi, vücudun ısısını ayarlayan mekanizmanın çalışmamasıyla birlikte ortaya çıkan ve tehlikeli olabilecek şekilde vücut ısısının yükselmesi olarak tanımlanıyor.
07.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Dua Vakti

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin