İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle12:53 İkindi15:44 Akşam18:12 Yatsı19:32 İmsak05:58 Güneş07:23 İşrak08:03
Hava - Çok Bulutlu 16°C Nem %55
Türkçe
22 Rebi'ül-evvel 1443 28 Ekim 2021 Perşembe
Giriş Yap

Bu tablet geometri tarihini değiştirdi

06.08.2021    |

Milattan Önce 570 - 495 yılları arasında yaşayan Yunan filozof Pisagor ve öğrencileri her şeyin matematikle ilgili olduğuna inanmıştı. Ancak Pisagor’a atfedilen uygulamalı geometrinin en eski örneği, Pisagor’dan bin yıl önce, 3 bin 700 yıllık bir kil tablette keşfedildi.

M.Ö. 1900 ile 1600 yıllarına tarihlenen, antik Babil’e ait olan ve “Si.427” olarak adlandırılan tablet 1894’te, Irak’ın başkenti Bağdat’taki Sippar’da çıkarıldı. Ancak tablet, Dr. Daniel Mansfield tarafından analiz edilene kadar anlaşılamadı.

Milliyet'teki haberde, tabletin Babil’de arazi sınırlarını belirlemek için haritacılar tarafından kullanıldığını belirten Mansfield, şu bilgileri verdi: “Pisagor üçgenleri denilen üçgenler, tablet Si.427’de var. Bu, Pisagor’dan bin yıl önce bu üçgenlerin kullanıldığını gösteriyor. Ayrıca Si.427 aynı zamanda Babil’e ait, bilinen tek kadastro belgesi örneği. Si.427’yi yapan antik haritacılar, söz konusu üçgenleri kullanmış. Bu tabletin keşfi, matematik tarihi için önemli, çünkü geometriyi düşünülenden yüz yıllar öncesine götürdü.”

Tablet, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

­

 

Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Canlı Yayın
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin