İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam17:44 Yatsı19:09 İmsak06:31 Güneş08:02 İşrak08:45 Öğle12:58 İkindi15:22
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 9°C Nem %76
Türkçe
25 Rebi'ül-ahir 1443 30 Kasım 2021 Salı
Giriş Yap

Sentetik kimyasallardaki tehlike

26.10.2021    |

Araştırmacılar, insanların günlük olarak kullandığı gıda saklama kapları, biberonlar, parfümler, oyuncaklar, halılar, döşeme boruları ve daha birçok üründe kullanılan sentetik kimyasalların ölüme kadar yol açtığını ortaya koydu. 

Ftalat adı verilen bu maddelerin hormonal sistemi bozarak, gelişim sorunları, kalp hastalıkları obezite, diyabet ve kısırlık gibi çok ciddi sorunlara yol açtığını belirten uzmanlar plastik kullanıma son verilmesi çağrısında bulundu.

ABD’de yapılan yeni bir araştırmaya göre gıda saklama kapları, şampuan, parfüm ve çocuk oyuncakları gibi yüzlerce tüketici ürününde bulunan ve ftalat adı verilen sentetik kimyasallar, ülkede 55 ila 64 yaş arasındaki insanlar arasında yılda 91 bin ile 107 bin can kaybına neden oluyor.

En yüksek ftalat seviyelerine sahip kişiler, herhangi bir nedenden, özellikle kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle daha fazla ölüm riskine sahip. 

Dr. Leonardo Trasande, "Bu çalışma, plastiğin insan vücudu üzerindeki etkisine ilişkin artan kanıtlara katkıda bulunuyor. Plastik kullanımın ortadan kaldırmak için yeni düzenlemeler yapılmasını destekliyor” diye konuştu.  

Ftalatlar vücudun endokrin sistem olarak bilinen hormon üretim mekanizmasına saldırıyor. Ardından, gelişim, üreme, beyin, bağışıklık ve diğer sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Küçük hormonal bozulmaların bile "önemli gelişimsel ve biyolojik etkilere" neden olabileceği belirtiliyor.

Diğer taraftan, plastiklerdeki kimyasallar bebeklere de zarar veriyor. Bilim insanları, plastiklerdeki kimyasalların bebeklerin beyinlerine zarar verdiğini ve derhal yasaklanması gerektiğini açıkladı.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Söz Ola
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Söz Ola
Söz Ola Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close