İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:45 Güneş07:10 Öğle12:55 İkindi15:58 Akşam18:29 Yatsı19:48
Hava - Yağmurlu 18°C Nem %88
Türkçe
10 Rebi'ül-evvel 1443 16 Ekim 2021 Cumartesi
Giriş Yap

'Hızlı yemek diyabeti artırdı'

01.11.2019    |
Türkiye’de diyabetin giderek yaygınlaştığına vurgu yapan Dr.İlhan Satman, “Türk toplumunun hızlı ve fazla beslenme sorunu var. Tencere yemeği yerini fast food’a bıraktı. Sipariş hatları diyabetli sayısını artırdı” dedi.

Satman adeta salgın haline gelen diyabet sorununu, “Türkiye’de yeme, içme konusunun abartılmasına” bağlıyor. Satman “Yaklaşık 25 yıl sonra Türkiye dünyanın en yoğun yaşlı diyabetli nüfusuna sahip 8. ülkesi olacağı tahmin ediliyor. Avrupa kıtası içinde Türkiye, halen diyabet prevalansının en yüksek olduğu 1. ülke” dedi ve şöyle devam etti:

“Türk toplumununu hızlı ve fazla beslenme sorunu var. Hızlı erişebileceğimiz yemekleri tercih ediyoruz. Tencere yemeği büyük kentlerde yerini yemek sipariş hatları ve fast food ürünlere bırakmış durumda. Sipariş hatlarının çıkması diyabetli sayısını arttırmış durumda. Zamansızlık bahanesi öne sürülüyor ancak insanlar akıllı telefonlarına ayırdıkları sürenin yüzde 10’unu spor veya egzersiz yapmaya ayırsa sorun kendiliğinden çözülecek. Telefon ve dijital bağımlılık gereksiz bir kısırsı döngüye neden oldu. Türk halkı, akıllı telefon kullanım süresini abartmış durumda. Genç nesli bu konuda uyarma ve uyandırma zamanı geldi, geçiyor.”

Etiket okunmuyor

Satman sağlıklı yaşam için şu uyarılarda bulundu:

“Çocuklarımızı hareketli yaşam konusunda anaokulundan itibaren eğitmemiz gerekiyor. Çocuklara mutlaka fiziksel aktivite dersi ve zorunluluğu getirilmeli. Yiyecek, içecek kültürü yeniden gözden geçirilmeli. Kantinde logo uygulamasıyla ilgili aksaklıkları el ele verip düzeltmemiz gerekiyor. Çocukluk dönemi diyabette daha şanslıyız. Genetik özellikler çocuklarımızı koruyor ancak sorun ilerleyen dönemde beslenme alışkanlıklarındaki yanlışlarla ortaya çıkıyor.

Türkiye’de şeker tüketimi çok fazla ve kişi bazında kalori fazlamız var. Kimse aldığı ürünlerin etiketini okumuyor. Diyet ürünlerinin içinde de katkı maddeleri olabiliyor.'

Milliyet
Canlı Yayın
Kur’an ve Kıraat İlmi
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Kur’an ve Kıraat İlmi
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin