İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:38 Yatsı22:21 İmsak03:49 Güneş05:40 İşrak06:23 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 32°C Nem %59
Türkçe
13 Muharrem 1446 19 Temmuz 2024 Cuma
13 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:38
Yatsı
22:21
İmsak
03:49
Güneş
05:40
İşrak
06:23
Öğle
13:15
Giriş Yap

Tatlandırıcıların bir zararı daha bulundu

23.06.2024    |

İşlenmiş gıdalarda şeker ikamesi olarak kullanılan ksilitol isimli bir katkı maddesi kalp krizi ve felç riskine yol açabiliyor.

Son yıllarda araştırmalar rafine şekerin tüketim sıklığına bağlı olarak girift bir yolla zihinsel ve bilişsel sağlığı olumsuz etkileyebildiğini; kalp-damar hastalıklarından kronik hastalıklara varana kadar pek çok hastalığın oluşumunda rol oynayabildiğini gösteriyor. Bu durum gıda endüstrisinde işlenmiş gıdalarda şekere alternatif tatlandırıcıların daha sıklıkla yer almasına yol açıyor.

Ksilitol hangi ürünlerde kullanılıyor?

Ksilitol, sakız ve unlu mamuller gibi şeker ilavesiz atıştırmalıklar ve diş macunlarında yaygın olarak bulunan sıfır kalorili bir tatlandırıcı.

Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan bir araştırmaya göre ksilitolün yüksek miktarları, kalp krizi ve felç gibi kalp-damar hastalıkları riskinin artmasıyla ilişkili bulundu.

Araştırma ekibi geçtiğimiz yıl da yine sıfır kalorili bir tatlandırıcı olan eritritol ile kalp-damar hastalıkları riski arasında benzer bir bağlantı bulmuştu. Eritritol de ‘ketojenik veya şekersiz’ etiketiyle pazarlanan gıda ürünlerinin pek çoğunda yaygın kullanılmakta.

Son on yılda, işlenmiş gıdalarda sağlıklı alternatifler olarak tanıtılan yapay tatlandırıcılar da dahil olmak üzere şeker ikamelerinin kullanımı önemli ölçüde arttı.

Araştırma ekibi lideri "Bu çalışma, özellikle obezite veya diyabet gibi durumlarla mücadelede şeker yerine tavsiye edilmeye devam ettikleri için, ksilitol, eritritol ve yapay tatlandırıcıların araştırılmasına acil ihtiyaç olduğunu bir kez daha gösteriyor" dedi.

Ksilitol kullanımı nelere sebep oluyor?

Araştırmada ABD ve Avrupa'da 3.000'den fazla hasta üzerinde analiz yapıldı. Kan dolaşımdaki yüksek düzeyde ksilitolün üç yıllık yüksek kalp-damar rahatsızlığı riski ile ilişkili olduğunu belirlendi.

Yapılan klinik öncesi testlerde ise ksilitolün trombositlerin pıhtılaşmasına neden olduğunu ve tromboz riskini artırdığı doğrulandı. Araştırmacılar ayrıca, glikozla tatlandırılmış bir içecekle karşılaştırıldığında, ksilitolle tatlandırılmış bir içecek tüketen kişilerin trombosit aktivitesini izlediler ve ksilitol alımından hemen sonra pıhtılaşma kabiliyetinin her ölçüsünün önemli ölçüde arttığını buldular.

Tatlandırıcıların uzun vadeli kalp-damar riski etkileri içinse ileri araştırmalar gerekmekte.

Daha az tatlı, daha sağlıklı.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Sırça Köşk
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Sırça Köşk
Sırça Köşk Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close