İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:30 İşrak06:12 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:31 Yatsı22:15 İmsak03:38
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 17°C Nem %83
Türkçe
17 Zilka'de 1445 25 Mayıs 2024 Cumartesi
17 Zilka'de 1445
Güneş
05:30
İşrak
06:12
Öğle
13:06
İkindi
17:04
Akşam
20:31
Yatsı
22:15
İmsak
03:38
Giriş Yap

Evden çalışmada siber güvenliğe dikkat!

25.03.2020    |

Türkiye’de evden çalışma kararı alan firma sayısı artınca gözler siber güvenliğe çevrildi. Kurum verilerine uzaktan bilgisayar ve telefonlarla erişilmesi pek çok riski de beraberinde getiriyor. Uzaktan çalışırken hacker’lara şirket bilgilerini kaptırmamak için dikkat edilmesi gerekenler var.

Konuyla ilgili uyarılarda bulunan Can Erginkurban, kurum içinde bir güvenlik ve gizlilik politikası oluşturulması gerektiğini belirterek, “Erişim kuralları belirlenmeli ve açıklanmalı. Çalışanları eve göndermeden bunlar aktarılmalı. Uzaktan çalışırken VPN (sanal özel ağ) gibi bağlantılarla herkes şirket verilerine ulaşır. Ancak bu tür bağlantılarda var olan şifreler yetersiz kalır. Şirket verilerine uzaktan erişimde mutlaka çift faktörlü kimlik doğrulama kullanılmalı. Sanal banka girişlerinde olduğu gibi kişinin telefonuna SMS veya uygulama aracılığı ile ikinci bir giriş şifresi iletilmesi güvenliği artıracaktır” dedi.

Karmaşık şifre daha iyi olur 

Milliyet'te yer alan haberde, uzaktan çalışırken e-posta güvenliğinin de önemine dikkat çeken Erginkurban, “Virüs ve zararlı yazılımların çoğu, özelikle de fidye yazılımları, çalışanlara gelen e-postalar özellikle de istenmeyen e-postalar yoluyla ulaşır. Şirketin posta sunucularını koruyan güvenlik yazılımlarının güçlendirilmesi gerekir. Veri güvenliği yazılımları da önemli.' diye konuştu. Erginkurban diğer önlemlerle ilgili, şunları söyledi:

“Sistemlerde zayıf şifreler kullanılmamalı. Karmaşık şifreler belirlenmeli, sık aralıklarla değiştirilmeli. Verilerin mutlaka yedeği alınmalı. Mümkünse başka bir lokasyona kopyalanmalı. Taşınabilir bellekler zararlı yazılımların yayılmasına neden olabilir. Herkese açık kablosuz ağlardan temkinli faydalanılmalı. Özellikle muhasebe ve finans işlemleri açık kablosuz ağlardan yapılmamalı. Bunun yerine çalışan kendi telefonunu mobil erişim noktası olarak kullanabilir.”

Diğer tavsiyeler ise şöyle:

Önemli servislere iki adımlı doğrulama yöntemi ile erişim sağlanmalı.

Ofis kaynaklarına ortak bilgisayar üzerinden bağlanılmamalı ve bağlanıldığında da SSL VPN kullanılmalıdır.

Çalışanların şifre konusunda da güçlü ve kırılması zor şifreler oluşturması önemli.

Gelen e-postaların bağlantılarının güvenliğini teyit edin ve antivirüs yazılımı kullanın.

Dışarıdan bağlantı sağlanacaksa bilgisayar başından kalkıldığında oturum kapatılmalı.

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close