İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam19:48 Yatsı21:13 İmsak04:49 Güneş06:20 İşrak06:59 Öğle13:10 İkindi16:51
Hava - Hava durumuAçık 20°C Nem %43
Türkçe
4 Şevval 1445 13 Nisan 2024 Cumartesi
4 Şevval 1445
İkindi
16:51
Akşam
19:48
Yatsı
21:13
İmsak
04:49
Güneş
06:20
İşrak
06:59
Öğle
13:10
Giriş Yap

Tavan arasında 10 bin yıllık buğday bulundu

23.06.2020    |

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, eski bir köy evinde cam şişeler içinde bulunan buğday tohumlarının “10 bin yıllık” olduğu tespit edildi. Evin bazı yerlerinde farklı zamanlarda yapılan aramalarda ise genetiği ile oynanmamış yüzlerce yıllık “saf” sebze tohumları bulundu.

Ereğli ilçesinde köyde satın aldığı evin onarımını yapan Recep Somuncu, tavan arasında ve evin odalarındaki tahtaların arasında 15 cam şişe arasında sebze ve buğday tohumları buldu.

Araştırma sonucu buğday tohumlarının DNA’sı ile oynanmamış saf tohum olduğu ortaya çıktı. 

Tohumları bulan Somuncu, 'Bu buğdaydan yapılan ekmek, şeker hastalarında seviyeyi normale çekiyor. Vücudu normal hale çeviriyor. İlk 5 kilogram tohum bulduk şimdi elimizde 15 ton tohum var. Hedefimiz, üretimi artırmak. Bire kırk veriyor, çok bereketli. Dünyaya Karadeniz Ereğli’den yayılmış. Osmanlı arşivlerinde de var. 1850 Osmanlı arşivlerinde, ‘kabulca’ diyor ama Kastamonu’da ‘siyez' derler' açıklamsını yaptı.

Yüzlerce yıllık ekşi maya!

Üretim ve yayma aşamalarında görev üstlenen Semiha Somuncu ise yaklaşık 300 yıldır sürdürülen aile geleneği ile ‘ekşi maya’ ürettiklerini, bu maya ve 10 bin yıllık buğday kullanarak taş fırında pişirdikleri ekmeğin pek çok hastalığa şifa olduğunu ve ekşi mayanın yüzlerce yıldır kullanıldığını anlattı:

“Bu ekmek, 300 senelik ekşi mayadan yapılıyor. Ekşi maya büyüklerimizden itibaren bugüne kadar muhafaza edilmiştir. Kullanımdan kullanıma, yaptığımız hamurdan bir miktar bırakıldı ve bu 300 yıldır böyle sürdü.'

Buğdayla birlikte sebze tohumları da bulan aile, bu tohumları birçok aileye gönderdiklerini söyledi.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close