İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:35 Güneş08:05 Öğle12:59 İkindi15:22 Akşam17:44 Yatsı19:10
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 12°C Nem %87
Türkçe
21 Cemaziyelevvel 1445 4 Aralık 2023 Pazartesi
21 Cemaziyelevvel 1445
İmsak
06:37
Güneş
08:07
İşrak
08:49
Öğle
12:59
İkindi
15:22
Akşam
17:44
Yatsı
19:10
Giriş Yap

Buğdayın atası Siyez, dayanıklı buğday türü olarak inceleniyor

09.08.2023    |

Amerika’da bir üniversitede yürütülen uluslararası araştırmada dünyanın ekilerek tarımı yapılan ilk mahsullerinden siyez buğdayının gen yapısı inceleniyor.

Binlerce yıldır insanın hayat serüvenine eşlik eden siyez buğdayı, özünü, genetik yapısını koruyan buğday olmasıyla dikkat çekiyor. Kavuzlu yapısı sayesinde diğer buğdaylarla melezlenmeyen; hastalıklara, kuraklığa ve sıcağa dayanıklı, besleyici ve lezzetli bir buğday türü.

Gernik, kavulca gibi melez ekmeklik buğdaylarda 42, durum gibi melez makarnalık buğdaylarda 28 kromozom bulunurken Siyez buğdayında 14 kromozom bulunuyor.

Siyezin gen yapısı, ekmeklik ve makarnalık buğdayların atası olan Urartu buğdayına akrabalığı dolayısıyla yalnızca ekmeklik buğday için değil; çavdar, arpa, yulaf gibi diğer tahıllar için de bir model ortaya koyuyor.

Siyezin ilk olarak ekilmeye başlandığı binlerce yıl öncesinden bugüne özellikle 1970’lerden sonrasında ekilen buğdaylar verim ve kolay harmanlanma gibi özellikler seçilerek ekildi. Biyoteknolojik yöntemlerle yapılan verim odaklı ıslah çalışmaları; ekmeklik buğdayların kuraklığa, sıcağa ve haşerelere karşı doğal direncini de zaman içinde azalttı.

Çalışma, bir bitkinin tabanından yukarıya gönderdiği filiz sayısını etkileyen genin her iki tahılda da aynı gen olduğunu göstererek, siyezin ekmeklik buğdaydaki özelliklerin haritasını çıkarmak için kullanılabileceğini gösterdi. Ardından tane boyutu gibi ekonomik açıdan önemli genler belirlenerek biyoteknolojik seçilimle ekmeklik buğday üretiminde kullanıldı.

Bu araştırmada referans genomu çıkarılan siyezin Anadolu’nun Bereketli Hilal Bölgesinden Avrupa ve Orta Asya'ya yayılırken birçok kez melezleştirildiği belirtilmesi oldukça ilgi çekici!

Araştırma ekibinin dört kıtada altı ülkede çeşitli uzmanlık dallarından oluşan proje ortakları bulunuyor. 

Proje kapsamında ekmeklik buğdaya siyez genleri yetiştirmenin yanı sıra siyezleri daha kolay geliştirmek ve hasat etmek de amaçlanıyor. Zira ekmeklik buğdaydan daha sağlıklı ve daha besleyici.

Araştırmacılara göre genetik mühendisliğini içeren biyoteknolojik işlemlere yüksek oranda maruz kalan ekmeklik buğdayın asıl gen yapısına ulaşmak onlarca yılı bulabilirdi.

Modern ekmeklik buğdayın aksine Siyez buğdayının Karacadağ bölgesinde kendiliğinden yetişen üç farklı atalık çeşidi bulunduğu gibi Çanakkale’den Kastamonu’ya pek çok yöremizde ekilen çeşitleri ve doğal seçilim yoluyla çoğaltıldığı Ata siyez ve Mergüze gibi tescilli çeşitleri de bulunuyor. 

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close