İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:11 Yatsı21:41 İmsak04:30 Güneş06:08 İşrak06:46 Öğle13:14 İkindi17:02
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %78
Türkçe
17 Muharrem 1444 15 Ağustos 2022 Pazartesi
Giriş Yap

Yeşil alanlar çocuklarda zekayı artırıyor

04.09.2020    |

Belçika’da yapılan bir araştırmada yeşil alanlarda büyüyen çocukların, betonarme yapılardaki yaşıtlarına göre daha yüksek IQ seviyesine sahip olduğu belirlendi. 10-15 yaş arası 600’den fazla çocuğun incelendiği araştırmada, yüzde 3’lük yeşil alan artışının IQ’yü 2.6 puan yükselttiği de gözlendi.

Yeşil alanların hafıza ve dikkat becerilere olumlu etkisi bir araştırmayla daha kanıtlandı. çalışmada, yeşil alanların çocuklarda davranış bozukluğunu azalttığı ve IQ seviyesini yükselttiği ortaya kondu. Araştırmada, mahallelerdeki yeşillik seviyesini ölçmek için uydu görüntüleri kullanıldı ve yaşları 10 ile 15 arasında değişen 600’den fazla çocuk incelendi. Çalışmaya dahil edilen çocukların mahallelerindeki yüzde 3’lük yeşil alan artışının IQ seviyelerinde ortalama 2.6 puanlık bir yükselişe neden olduğu belirlendi. Etki hem zengin hem de daha fakir bölgelerde yer alan mahallelerde gözlendi.

Araştırmaya katılan çocukların ortalama IQ puanının 105 olduğu, yüzde 4’ünün 80’nin altında skora sahip olduğuna dikkat çekilen araştırmada, bu çocukların daha az yeşil alanların bulunduğu çevrelerde büyüdüğü belirtildi.

Araştırmaya katılan çocuklarda dikkat dağınıklığı ve agresiflik gibi davranışsal bozukluklar da ölçüldü ve otalama skor 46 olarak bulundu. Yüzde 3’lük bir yeşil alan artışı bu davranışsal sorunlarda 2 puanlık bir azalma sağladı.

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close