İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı22:36 İmsak03:28 Güneş05:27 İşrak06:10 Öğle13:11 İkindi17:12 Akşam20:46
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 24°C Nem %73
Türkçe
30 Zilka'de 1443 28 Haziran 2022 Salı
Giriş Yap

Çocukları ev kazalarından korumak için bunlara dikkat!

22.06.2022    |

Ev kazaları her yaş grubunda görülmekle birlikte daha çok 0-6 yaş grubundaki çocukları etkiliyor.

Dünyada ve ülkemizde yapılan tespitlere göre, çocuklarda en sık görülen ev kazalarının; düşme ve çarpmalar, yanıklar, zehirlenmeler, kesikler ve saplanmalar, elektrik çarpmaları, suda boğulmalar, yabancı cisim yutmaları, sıkışmalar ve evcil hayvan ısırıkları olduğu belirtiliyor. 

Uz. Dr. Kerem Yıldız, çocukları ev kazalarından korumak için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

MUTFAKTAKİ TEHLİKELER:

Çatal, kaşık, bıçak, kibrit ve çakmak gibi mutfak gereçlerini çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edin. Fırın ve ocak çevresine perde gibi kolay alevlenebilen nesneleri monte etmeyin.

Yemekleri yaparken daima duvara yakın taraftaki ocak gözlerini kullanın. Ocak ve masa üzerindeki tencere ve tavaları sapları arkaya gelecek şekilde yerleştirin.

Çalışan fırın önünden çocukları uzaklaştırın. Çocukların ocak veya fırın düğmeleriyle oynamasına izin vermeyin. Temizlik malzemelerini ve temizlik gereçlerini kilitli dolaplarda saklayın.

Mutfak dolaplarının kapaklarını kapalı tutun. Çocukların asılarak çekebileceği uzun masa örtüsü kullanmayın. Çöpleri çocukların kapağını açamayacağı çöp kutusunda muhafaza edin.

Çocukların bardak ve tabaklarının kırılmaz malzemelerden üretilmiş olmasına özen gösterin. Yemek pişirirken, yemek yerken ve sıcak içecek içerken çocukları kucağınıza almayın. Mutfak tezgahının üzerine asla çocukları bırakmayın.

BANYODAKİ TEHLİKELER:

Banyo ve tuvalet kapıları başta olmak üzere evdeki kilitleri devre dışı bırakın. Çocukların kapıları üzerlerine kilitlemelerine imkan vermeyin. Banyo ve tuvaletin zeminini ıslak bırakmayın. Özellikle banyoda kayarak düşmeyi önleyecek kendinden yapışkanlı paspas kullanın.

Saç kurutma ve tıraş makinesi gibi aletlerin fişini prizde takılı unutmayın. Şampuan, sabun gibi temizlik malzemelerini, jilet, ustura, jöle, tıraş köpüğü, losyon, parfüm gibi kişisel bakım ürünlerini çocukların ulaşamayacağı dolaplarda muhafaza edin.

Küvet, kova ve leğenleri asla su dolu bırakmayın.

Çocukları banyoda tek başına bırakmayın. Şofben zehirlenmelerine karşı havalandırma penceresini kontrol edin.

ÇOCUK ODASINDAKİ TEHLİKELER:

Çocukların yutabileceği küçük oyuncak bulundurmayın, yaralanmaya neden olacak kırık oyuncakları imha edin. Yatağın köşeli olmamasına, uygun yükseklikte ve korunaklı olmasına dikkat edin.

İki yaş altındaki çocuklar için uyurken yastık kullanmayın. Çocuk yataklarında elektrikli battaniye gibi ısıtıcıları asla kullanmayın. Tüysüz ve toz tutmayan halıları tercih edin. Dolaplarının üzerine çanta ve koli koymayın.

Dolapları devrilmemesi için duvara sabitleyin. Elektrik prizlerinin kapaklı veya korunaklı olmasına özen gösterin.

Çocuk odalarında sehpa ve sandalye gibi malzemeleri bulundurmayın. Merdiven vazifesi gören sehpa ve sandalye çocukların camdan veya balkondan sarkarak düşmelerine neden olabilir.

Yürüteç kullanan ve yürümeye yeni başlayan çocukların odalarında zeminin düzgün olmasına dikkat edin.

Boynuna emzik, kolye, çengelli iğne, nazar boncuğu takmayın. 3 yaşından önce fındık, fıstık, çekirdek benzeri yiyecekleri vermeyin, çocukların ulaşabilecekleri yerde bulundurmayın.

SALON VE DEPODAKİ TEHLİKELER:

Duvarlara asılan çerçeve gibi aksesuarları sağlamlaştırın. Pencerelerin önüne koltuk, sandalye gibi eşyaları koymayın. Eğer konulacak ise pencerelere çocukların açamayacağı kilit sistemleri taktırın. Çocukların, ısıtıcı ve soba ile temasını engelleyecek tedbirler alın.

2 yaş altındaki çocukları, koltuk, sandalye ve masa üzerine çıkarak düşmemeleri için kesinlikle yalnız bırakmayın.

Avize ve aydınlatma armatürlerini sağlam bir şekilde monte edin. Çocukların ulaşabileceği yerlerde kablo bulundurmayın.

Mobilyaların keskin ve sivri köşelerini yumuşak sünger veya kumaşla kaplayın. Perde iplerini çocukların erişebileceği yükseklikte bırakmayın. Pencerelerin ve balkon kapısının kapalı olmasına dikkat edin.

Isı yayan elektrikli aletleri güvenli yerlerde bulundurun. Kimyasal madde içeren tiner, gazyağı, boya gibi maddeleri; balta, keser, burgu, tornavida, testere, çekiç, ateşli silah ve bunlara ait fişek, barut, mermi gibi malzemeleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayın.

BALKONDAKİ TEHLİKELER:

Açık balkonlarınızı çocukların tırmanamayacağı korkuluklarla çevreleyin. Korkuluk demirlerinin sivri uçlu olmamasına dikkat edin. Çocukların üzerine çıkacağı tabure, sandalye gibi eşyalar bırakmayın.

Zemini ıslak bırakmayın ve zeminde halı veya paspas kullanmaya özen gösterin. Ayrıca okul çağı öncesi çocukların tek başına merdiven inip çıkmasına izin vermeyin.­

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
İnsan Olmak
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
İnsan Olmak
İnsan Olmak Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close