İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı19:09 İmsak06:31 Güneş08:02 İşrak08:45 Öğle12:58 İkindi15:22 Akşam17:44
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 9°C Nem %66
Türkçe
26 Rebi'ül-ahir 1443 30 Kasım 2021 Salı
Giriş Yap

Singapur camilerinde namazlar titizlikle eda ediliyor

Özel Haber
Özel Haber
01.01.2021    |

Singapur’da salgın tedbirleri kapsamında Haziran ayında kısmen açılan camilerde önceki gün kapasite artırıldı.

Birçok ülkede olduğu gibi üç ayı aşkın bir süre kapalı kalan camiler Singapur’da da 26 Haziran itibarıyla hem ferdi hem de Cuma namazı ve vakit namazları gibi cemaatle kılınan namazlar için açıldı. 28 Aralık itibarıyla ise üçüncü aşamaya geçildi ve camilerin cemaat kontenjanı 100 kişiden 250 kişiye çıkarıldı.

Ülkede camilerde namaza gelen cemaat kurallara titizlikte riayet ederek ibadetlerini yerine getiriyor.

Singapur’daki camilerde alınan tedbirler şöyle:

⚪ Cuma ve vakit namazlarında giriş kolaylığı sağlamak için önceden yer ayırtmış olmak gerekiyor. Bunun için hazırlanan web sayfasına kayıt yapmak izdihamı önlüyor. 

⚪ Salgın tedbirlerinde üçüncü aşama öncesinde cemaatle kılınan namaz vakilerinde bir cami bir seferde en fazla 50 kişiye hizmet verebiliyordu, iki kapısı olan ya da iki katlı camilerde bu sayı 100 kişiye çıkıyordu. Camilerde, gönüllülerinin özverili çalışmaları neticesinde büyük camilerde birbirinden paravanlarla ayrılan kendine has giriş çıkışı olan bölmeler oluşturuldu. Böylece her bölgede 50 kişi olmak üzere toplam 250 kişi aynı anda namazını eda edebiliyor. Cuma namazları her bölmede 50’şer kişilik 2 ya da 3 seans halinde farklı saatlerde kılınıyor. Hutbe ve vaazlar 20 dakikayla sınırlı tutuluyor. 

⚪ Kontenjanı dolmuş olan bir camiye rezervasyonu olmadan vakit namazlarına gelen kişiler, caminin avlusunda ilgili bölümlerde bekletiliyor. Rezervasyonu olup gelmeyenler olursa onların yerine alınıyor ya da cemaatle namazın bitiminde camiye alınıyor.

⚪ Camiye gelenler giriş için barkodlu kimlik kartlarını okutuyor, yer ayırtma onayını göstererek ateş ölçümü yaptırıyor.

⚪ Ziyaretçiler camilere giriş yaparken olduğu gibi ibadet ederken de maskeli bulunuyor. Maske kuralından 6 yaşından küçük çocuklar muaf tutuluyor.

⚪ Hem vakit namazlarına hem cuma namazına halk abdestli olarak geliyor. Abdest tazelemek isteyenler için görevliler abdesthane kullanımında yardımcı oluyor. 

⚪ Cami cemaati musafaha etmiyor, fiziksel temastan kaçınarak, selamlaşırken ellerini göğse götürme hareketini yapıyor. 

⚪ Cemaatin her ferdi fiziksel mesafe işaretleriyle belirlenmiş bölgelerde namazını eda ediyor.

⚪ Camiye gelenler kişisel seccadelerini yanlarında getiriyor. 

 

­

 

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close