İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:12 Akşam20:36 Yatsı22:17 İmsak03:53 Güneş05:43 İşrak06:25 Öğle13:16
Hava - Hava durumuAçık 34°C Nem %38
Türkçe
16 Muharrem 1446 22 Temmuz 2024 Pazartesi
16 Muharrem 1446
Öğle
13:16
İkindi
17:12
Akşam
20:36
Yatsı
22:17
İmsak
03:53
Güneş
05:43
İşrak
06:25
Giriş Yap

Hayatı erteliyor musunuz?

16.04.2024    |

Son teslim gününe bırakılan evraklar, dağ gibi uzayan ödev listeleri, aylardır boynu bükük toprağının yenilenmesini bekleyen balkon bitkileri…

Okurken bile insanı daraltan bu bitmemiş işlerin nedeni  'erteleme hastalığı'. 

Erteliyoruz Ama Neden?

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki beynimiz uzun döneme dair hayallerle heyecanlansa da ancak kısa dönem sonuçları olacak konularda harekete geçebiliyor. Bu yüzdendir ki hepimize, bugün yeni bir çift ayakkabı alıp kendimizi mutlu etmek, emeklilik için birikimimizi artırmaktan daha cazip geliyor.

Hal böyle olunca, teslim tarihine bir gün kalana kadar görevlerimizi erteliyoruz. O görev ancak kısa dönemde bir risk veya ödüle dönüşünce tezgahımızı hazırlayıp iş üzerinde çalışmaya motivasyon buluyoruz.

Peki işin içinden nasıl çıkacağız? Bu konuda çeşitli öneriler vermek mümkün. Bazılarını şöyle listeleyebiliriz:

Ertelediğini Fark Et Ancak Kendine Yüklenme

Bir problemi çözmenin yolu onu tanımaktan geçer. İlk adımı ertelediğin işlerin neler olduğunu tespit ederek at. Yalnızca bir büyük görevi mi erteliyorsun, yoksa 4-5 işi biriktirmiş durumda mısın? Ardından bu işleri neden ertelediğinle ilgilenmeye başla. “Canım istemiyor” gibi basit cevaplar verecek olursan hemen ikinci soruyu sor: Neden?

Acaba bu iş seni korkuttuğu için mi erteliyorsun? Yoksa bu görevi bitirmek için iletişime geçmen gereken kişilerden mi çekiniyorsun?

Tüm bunların yanında zaten yapmadım, artık yapsam da bir şey değişmez düşüncesi de aklını oyalıyor olabilir. Bu cevaplardan kendine en uygununu seçtikten sonra elinde tanımlanmış bir problem olacak.

Çözüm yollarını aramaya başlamadan önce unutma ki kendine yüklenmemelisin. Evet, bu iki işi erteliyorsun ancak ertelemeden bitirdiğin sayısız iş oldu. Onları yaptıysan, yeni işleri de halledebilirsin.

Daha önce defalarca kez yapılacaklar listesi hazırladın ve belki uymadın. Ancak bunun temel nedeni ertelemenin arkasında yatan sebebi bilmemek. Şimdi onunla yüzleştin, bu yüzden emin ol ki listene tikler atmak çok daha kolay olacak. 

Zaman Belirle

Her ne kadar problemin çözümü için adım atmış olsak da bunca zamandır ertelediğimiz işleri yapmakta biraz zorlanabiliriz. Ancak endişeye mahal yok, bunun önüne geçmek için işi yapacağın zaman aralığını özenle belirle. En ideal olanı boş bir gününüzü bu işe ayırmak ve tek oturuşta bitirmektir. Ancak eğer bu iş daha çok vakit alacak yapıdaysa tek tek adımlara bölmek ve her birinin ne zaman yapılacağını belirlemek yerinde olacaktır.

Sözgelimi, kendinize “beş gün boyunca her akşam saat 7 ile 10 arasında bu işi yapacağım” veya “üç gün boyunca yemekten sonra iki saatimi bu işe ayıracağım” gibi şartlamalar koyabilirsiniz.

Kendine Ödül Ver

Uzun süredir ertelediğiniz bir işi yapmak iradenizin sağlamlığını gösterir ve bu bir başarıdır. Sakın duruma bu işi yapmak zaten görevimdi, o kadar erteledikten sonra bir de ödül mü bekleyeceğim şeklinde yaklaşmayın. Aksine elde ettiğiniz olumlu sonuca bakarak kendinizi tebrik edin. Maddi veya manevi sizi mutlu edecek bir ödülle kendinizi mutlu edin. Bu bir etkinliğe katılmak, almayı planladığınız yeni bir ürünü almak veya kısa bir öğle uykusuna yatmak olabilir. Kendinize şefkatle yaklaştıkça hayatınızın her alanında başarınızın arttığını fark edeceksiniz.

İyilik Tasarım Merkezi

 

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Ayetlerle Günün Duası
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Ayetlerle Günün Duası
Ayetlerle Günün Duası Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close