İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:05 Akşam20:35 Yatsı22:21 İmsak03:32 Güneş05:27 İşrak06:10 Öğle13:07
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %48
Türkçe
22 Zilka'de 1445 30 Mayıs 2024 Perşembe
22 Zilka'de 1445
Öğle
13:07
İkindi
17:05
Akşam
20:35
Yatsı
22:21
İmsak
03:32
Güneş
05:27
İşrak
06:10
Giriş Yap

Singapur’da sıfır atık hedefi için ilginç girişim

15.07.2021    |

Gıda israfı, tüm ülkeler için önemli bir sorun. İsrafın önlenmesi için birçok ülkede çeşitli yöntemler geliştiriliyor. Bu önlemlerin başında sıfır atık ve kaynakların sürdürülebilirliği yönünde alternatifler öne çıkıyor. 

Singapur’da gıda atıklarının deniz ürünleri yetiştiriciliğinde kullanılması ve böylece döngüsel bir kaynak oluşturulması ile ilgili adım atıldı: Havayolu gıda atıklarıyla su ürünleri yetiştiriliyor! 

Ülkede, balık çiftliklerinde ithal yem kullanımını azaltmayı ve sürdürülebilir bir alternatif sunmayı amaçlayan bir proje geliştirildi. Projeye göre Singapur Havalimanı'ndaki yemek ve yer hizmetleri operasyonlarından kaynaklanan gıda atıkları balık yemi haline getirilecek, ülkenin yerli balık çiftliklerinde bu doğal yemlerle yetiştirilen balıklar, yine havayollarında ikram hizmetlerinde kullanılacak.  

 Proje, su ürünleri yemi için hali hazırda ana protein kaynakları olarak kullanılan balık ve soya fasulyesi küspesinin yerini almayı hedefliyor. Yemler, cırcır böcekleri ve larvaların gıda artıklarıyla beslenmesiyle oluşturuluyor. Gıda atıklarıyla beslenen böcekler yaklaşık %60 protein içeren bir biyokütle üretiyor. Bu zengin proteinli larvaların kurutularak yem haline getiriliyor. 

Böcekler, çeşitli sorunlara sürdürülebilir bir çözüm olarak ortaya çıkıyor. Arazinin bir kısmını kullanarak ve daha az karbon salarak, gıda atıklarını yem haline getiriyor ve alternatif bir protein kaynağı sunuyorlar. İki ay önce uygulamaya koyulan bu proje ilk değil! Ülkede balık ve evcil hayvanları beslemek için larva besleyen başka girişimciler de bulunuyor.

 Anlaşma, Singapurlu çiftçilere, geleneksel olarak denizaşırı ülkelerden satın alınanlar yerine yurt içinde üretilen hayvan yemlerine erişme imkanı sunuyor. Zira bu Güneydoğu Asya ülkesi, gıdasının %90'ından fazlasını ithal ediyor. 2030 yılına kadar yiyeceğinin üçte birini yerel olarak üretmeyi ve toplam geri dönüşüm oranını %70'e çıkarmayı hedefliyor. Şu anda, Singapur'un gıda atıklarının %20'sinden daha azı geri dönüştürülebiliyor.

 Ülkede gıda israfına çözüm alternatifleri geliştiriliyor

 Singapur'da gıda israfı, son 10 yılda yaklaşık yüzde 20 oranında arttı. Ülkede üretilen gıda atıklarının yüzde 40'ı balık, diğer deniz ürünleri ve sebzeleri işleyen ticari ve endüstriyel sektörlerden kaynaklanıyor. 

Pazar ve tüketici hakkında istatistiki bilgiler, geçen sene Singapur'a 125.000 tondan fazla deniz ürünü ithal edildiğini ve yaklaşık 5.340 ton yerli üretim yapıldığını gösteriyor. Tüketim ise yaklaşık 124.200 ton, bu da kişi başına yaklaşık 21 kg. anlamına geliyor.

 Uzmanlara gore, günümüzde gıdanın üretim ve tüketim şekilleri dünyamız için en büyük tehdidi oluşturuyor. Gıda üretiminin yüksek çevresel maliyetine rağmen, üretilen tüm gıdaların üçte biri çöpe gidiyor.

 Deniz ürünleri tedarik zincirleri genellikle uzun ve karmaşık! 

Balıkçılık, su ürünleri yetiştiriciliği, tedarikçiler, perakendeciler ve son tüketiciler arasındaki işletmeleri kapsıyor. Bu değer zincirinin her aşamasında gıda kaybı ve israfı meydana geliyor, bu nedenle çiftlikten çatala mesafeyi azaltan herhangi bir girişim büyük önem arz ediyor. 

Deniz ürünleri tedarik zincirindeki kaynaktan satış noktasına kadar gıda israfını izleyen ve ölçen hedefler belirlenmesi üretkenliği artırıp fiyat değişimlerini azaltırken, doğal kaynaklar üzerindeki baskıyı azaltıyor. 

Ülkedeki hava ve seyahat hizmetleri sağlayıcısı bir firma, ikram hizmetleri için yerel olarak yetiştirilen deniz ürünlerini satın alma taahhüdünde bulundu. Atıktan proteine ​​​​programı, su ürünleri yetiştiriciliği yoluyla Singapur'un gıda tedarik zincirinde gıda israfını önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor. Böylece hem gıda israfının önlenmesi hem dolaylı lojistik hizmetleri kaynaklı çevresel ayak izinin en aza indirilmesi söz konusu olabilir. 

Girişimcilerin değerlendirmelerine göre, pilot olarak Singapur'da başlatılan bu projenin hizmet ağının genişletilmesi ve dünya çapında su ürünleri yetiştiriciliğinde döngüsel bir ekonomi geliştirilmesi mümkün!

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hadisler Deryası
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hadisler Deryası
Hadisler Deryası Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close