İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:44 Güneş07:09 Öğle12:55 İkindi15:59 Akşam18:30 Yatsı19:50
Hava - Çok Bulutlu 18°C Nem %94
Türkçe
10 Rebi'ül-evvel 1443 15 Ekim 2021 Cuma
Giriş Yap

Singapur’da evlenecek müslümanlara danışmanlık hizmeti

26.07.2021    |

Singapur’da idari ve sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa girişimiyle iki senedir faaliyette olan “Bersamamu” uygulaması, geçtiğimi hafta Cuma hutbesinde halka yeniden ilan edildi. 

Projenin adı “Bersamamu” Malayca “senin için” anlamına geliyor. İki senedir faaliyette olan bu proje Malay/Müslüman aileleri evlilik, ebeveynlik ve erken çocukluk eğitiminde desteklemeyi ve yeni evli çiftlerin boşanma oranını düşürmeyi amaçlıyor.

Resmi rakamlara göre Singapur’da 3.52 milyon vatandaşın %15.6 sı Müslüman. Bunların büyük kısmını yerli Malay ve Hint kökenli müslümanlar oluşturuyor. Devlet bünyesinde yılda ortalama 6 bin civarı İslami nikah gerçekleşiyor. “Bersamamu” gibi girişimlerin son 5 yılda boşanma oranlarının en düşük seviyeye ulaşmasını sağladığı belirtiliyor.

Müslüman çiftlerin daha güçlü bir evliliğe adım atmaları için Müslüman evlilikleri kayıt ofisi, Singapur İslam Dini Meclisi (MUIS), Malay Halk Faaliyetleri Yürütme Birliği (Mesra) ve Mendaki’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği bu projede ülkenin resmi ve dini nikah memurları olan “Naib Kadılar”, evlendirdikleri çifte iki sene süreyle danışmanlık hizmeti veriyor. 

Evlenmek üzere resmi başvuru yapan Müslüman çiftler, nikah merasimlerinden önce naib kadılarıyla tanışıyor. Naib kadı, evlilik arefesinde ve evliliğin ilk iki senesi boyunca çiftle irtibat halinde kalıyor; eşler arası iletişim ve ebeveynlik hakkında tavsiyeler veriyor ve faydalı bilgiler paylaşıyor. Çiftleri ilgili organizasyon ve programlardan haberdar ediyor, ihtiyaç halinde profesyonel destek birimlerine yönlendiriyor. Naib kadı ayrıca evlilik hazırlığındaki çiftleri Sosyal ve Ailevi Gelişim Bakanlığı tarafından yürütülen bir evlilik hazırlık kursu olan “Cinta Abadi”ye katılmaya da teşvik ediyor.

30 yaşında Singapur vatandaşı M. H., 29 yaşındaki nişanlısıyla, çevrimiçi nikah başvurusu yaptıktan sonra naib kadıları ile bir kez görüşmüş. "Özellikle evlilik sonrası hayat için verilen öğütler çok faydalı oldu. Üstad’ın (din görevlisi anlamında yerel tabir) din bilgimizi geliştirmek için farkındalık yaratması da faydalı oldu" değerlendirmesinde bulundu. 

Bu uygulamayla Müslüman çiftler danışmanlık hizmeti aldıktan sonra resmi işlemlerine devam edebiliyor.

 

 

 

 

 

 

Canlı Yayın
Sükunetin Sesi
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Sükunetin Sesi
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin