İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:38 Yatsı22:21 İmsak03:49 Güneş05:40 İşrak06:23 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 32°C Nem %60
Türkçe
13 Muharrem 1446 19 Temmuz 2024 Cuma
13 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:38
Yatsı
22:21
İmsak
03:49
Güneş
05:40
İşrak
06:23
Öğle
13:15
Giriş Yap

Okul başarısını artıran gıdalar

07.10.2021    |

Okul başarısını artıran yumurta, kırmızı et, süt gibi gıdalarla birlikte yeterli su tüketimi de çok önemlidir. Öğrencilerin vücutlarındaki su oranında meydana gelecek yüzde 1-2’lik bir azalma bile; ciddi odaklanma problemlerine, kafa karışıklığına, görsel-işitsel koordinasyonu takip etmede sorunlara ve uykusuzluğa neden oluyor.

Özellikle çocukların beyin gelişimini destekleyen besinleri sofrada bulundurmanın okul başarılarını yükseltebilmeleri için 10 değerli besin:

- Yumurta: Anne sütünden sonra kaliteli protein içeriği en yüksek, olmazsa olmaz besinlerden ilki yumurtadır. İçeriğindeki A, D, B12, B grubu vitaminler ve özellikle sarısında bulunan kolin sayesinde beyin fonksiyonlarının güçlendirilmesinde ve öğrenme kabiliyetinin gelişmesinde son derece faydalı bir besindir.

- Yağlı Balıklar: Yapılan pek çok araştırmada Omega- 3 yağ asitlerinin zeka gelişimi ve hafıza üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir. Özellikle somon gibi yağlı balıklarda EPA ve DHA Omega-3 yağ asitleri daha çok bulunur.

- Kırmızı Et: En değerli protein kaynaklarından biri olan kırmızı et; içeriğindeki demir, çinko, B12 ve tiamin, riboflavin, niasin gibi B grubu vitaminler sayesinde sinir sisteminin gelişmesinde ve onarılmasında oldukça önemlidir.

- Bitter Çikolata: Yüksek magnezyum içeriği ve kakaoda bulunan antioksidanlar sayesinde özellikle beynin hatırlama, ezberleme, soyut akıl yürütme gibi işlevlerinin gelişmesine son derece faydalı.

- Kuruyemişler: Fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler çocuklarımızın beslenmesinde tuzsuz ve çiğ (kavrulmamış) şekilde eklendiğinde içeriğindeki sağlıklı yağ asitleri, E vitamini, çinko ve magnezyum sayesinde beyin gelişimlerini destekler.

- Tam Tahıllar: Tam tahıllı ekmek, bulgur, yulaf, karabuğday, esmer pirinç, tam buğday makarna gibi tam tahıllı ürünler B6, B12, folik asit için önemli kaynaklardandır.

- Su: Yetişkinlerde olduğu kadar çocuklar için de su tüketimi oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Öğrencilerde vücuttaki su oranında meydana gelecek yüzde 1-2'lik bir dehidrasyon bile ciddi odaklanma problemlerine, kafa karışıklığına, özellikle matematiksel işlemleri yapmadaki verimliliğin azalmasına, dikkat dağınıklığına ve uyku haline neden olmaktadır.

- Süt ve Yoğurt: Çok iyi bir protein ve kalsiyum kaynağı olan süt ürünleri, beyin zarının gelişimini sağlayarak çocukların bilişsel gelişimlerine katkı sağlar. Bir bardak süt ve bir kase yoğurt tüketimi ile çocukların okul döneminde ihtiyaç duydukları vitaminler, iyot, çinko ve folik asit gibi mineralleri beslenmesine eklemek mümkün.

- Kırmızı ve Mor Meyveler: Yaban mersini, üzüm, böğürtlen, ahududu, çilek gibi kırmızı- mor renkteki meyveler içerdikleri çok yüksek oranda polifenoller ve resveratrol sayesinde vücudu dış etkenlerden gelen oksidatif strese karşı korurlar.

Vücudu rahatlatma ve stres düzeyini düşürme özelliklerine sahip olan bu meyvelerin özellikle sınavlardan önce tüketilmesi önerilir.

- Yeşil Yapraklı Sebzeler: İçerdikleri K vitamini, B grubu vitaminleri ve folik asit gibi minerallerle derslerdeki performansı artırma özellikleri vardır.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close