İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:41 Güneş08:11 Öğle13:02 İkindi15:22 Akşam17:44 Yatsı19:10
Hava - Hava durumuSis 8°C Nem %93
Türkçe
28 Cemaziyelevvel 1445 11 Aralık 2023 Pazartesi
28 Cemaziyelevvel 1445
İmsak
06:43
Güneş
08:13
İşrak
08:55
Öğle
13:02
İkindi
15:22
Akşam
17:44
Yatsı
19:10
Giriş Yap

Siyez unlu kandil helvası

17.10.2021    |

Dünyanın pek çok yerinde Müslümanlar Peygamber Efendimiz’in (SAS.) dünyayı teşrifini kendi kültürlerine has şekillerde kutluyorlar.

Mısır'da "fuliye", Tunus'ta "asidat zgougou" isminde yöresel tatlılar ve şekerlemeler yapılıp konu komşuya ikram edildiği gibi bizim kültürümüzde de helva kavrulup ikram ediliyor. Gelin bu geleneğimizi on asrı aşkındır özünü muhafaza eden siyez unu ve nebevi besinlerden olan, doyuruculuğuna Peygamber Efendimiz’in (SAS.) şahit olduğu ve methettiği, yine özünü muhafaza eden Medine hurması ile taçlandıralım.

Siyez unu ve hurma püresiyle hazırlanan kandil helvası tarifimizi buyrun:

Malzemeler:

1 su bardağı siyez unu

2 yemek kaşığı tereyağı (60gr)

12 adet mebrum hurma

1 su bardağı sıcak su

1/2 su bardağı kırılmış ceviz/badem/fındık

Hazırlanışı:

Hurmalar 15 dakika boyunca bir kasede sıcak suda bekletilir. Ardından sudan çıkarılıp çekirdeğinden ayrılır, öğütülür, tekrar suya karıştırılır. Bu şekilde hurma şurubu hazırlanır.

Tereyağı tavada eritilir, üzerine un eklenir, kısık ateşte rengi hafif koyulaşana kadar eze eze karıştırılarak kavrulur. Hafif sulanır gibi olunca içine öğütülmüş kuruyemişler ilave edilir, bir-iki dakika daha ezerek karıştırılır. Üzerine hurma şurubu eklenir, ezerek 1-2 dakika daha karıştırılır. Suyunu çekince ocağın altı kapatılır. Eze eze karıştırmaya devam edilir. Kendi harareti içinde tüm malzemeler birbiriyle harmanlandıktan sonra kaşık yardımıyla şekil vererek sunuma hazırlanır.

Afiyet olsun.

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close