İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi15:58 Akşam18:23 Yatsı19:46 İmsak06:45 Güneş08:13 İşrak08:54 Öğle13:22
Hava - Hava durumuYağmurlu 5°C Nem %87
Türkçe
8 Recep 1444 30 Ocak 2023 Pazartesi
Giriş Yap

'Plastik ayak izi'mizin farkında mıyız?

22.05.2022    |

Tüm dünyada yıllık yaklaşık 400 milyon ton plastik üretiliyor ve 2050 yılında bu rakamın iki katına çıkabileceği düşünülüyor. 

2021 yılında Türkiye’de çıkan yıllık plastik atık miktarı yaklaşık 5 milyon 600 bin ton idi. Türkiye bu miktar ile dünya genelinde en fazla plastik atık üreten dokuzuncu ülke konumunda. 

Öte yandan yapılan bir çalışmada insan vücudunda 39 farklı mikroplastik bulunduğu saptandı. Bu da gösteriyor ki, karbon ayak izine dikkat ettiğimiz kadar 'plastik ayak izimize' de dikkat etmemiz gerekiyor.

Konunun uzmanları plastiklerden nasıl korunmamız gerektiğini anlattı.

İşte alınabilecek tedbirler:

- Mikrodalgada ısıtılan yiyeceklerde plastik kullanmayın, bu şekilde sunulan hazır yiyecekleri almayın.

- Güneş altında kalmış ve arabada ısınmış pet şişelerden su içmeyin. Yaz aylarında mümkünse yanınızda çelik termos ya da cam termos taşımak daha sağlıklı.

- Karton bardaklar içerisinde de küçük miktarlarda plastik maddeler bulunabiliyor. Mümkünse sıcak içecekleri bunlarla tüketmeyin.

- Plastik çatal, kaşık, bıçak yerine imkân varsa her zaman metal olanı seçin.

- Sentetik kumaşlar yerine mümkün olduğunca yüzde yüz pamuk içeriği olan tekstil ürünlerini seçin.

- Ftalat ve parfüm içermeyen kozmetik ürünleri kullanın. Çünkü kozmetik ürünlerde de mikroplastikler sıkça yer alıyor.

- Yüzey balıkları ağır metal açısından diğer balıklardan daha az risklidir ancak deniz ürünlerinin genelinde artık mikroplastik riski var. Denize atılan milyonlarca plastik hem deniz hayvanlarını, hem denizdeki ekosistemi kötü etkiliyor. Deniz ürünleri tüketildiğinde de bizi etkiliyor. 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Evdeki Huzur
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Evdeki Huzur
Evdeki Huzur Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close