İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:05 Akşam20:35 Yatsı22:21 İmsak03:32 Güneş05:27 İşrak06:10 Öğle13:07
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %48
Türkçe
22 Zilka'de 1445 30 Mayıs 2024 Perşembe
22 Zilka'de 1445
Öğle
13:07
İkindi
17:05
Akşam
20:35
Yatsı
22:21
İmsak
03:32
Güneş
05:27
İşrak
06:10
Giriş Yap

Mutluluk arayışında duyguların yönetimi

14.06.2022    |

Bazen bir an geliyor, insanın modu düşüyor. Bir olayla karşılaştığında, bir şey satın almak isteyip izni ya da imkanı olmadığında, bir arkadaşının tepkisine ya da çevreden aldığı bir eleştiriye üzülüyor insan. Ona takılıp kalıyor, günlük işlerine devam edemiyor, sorumluluklarını yerine getiremiyor.

Bu durumda değişken bir duygu insanın kontrolünü elinden almış oluyor. Uzmanlara göre böylesi durumlarda insan kendini tanıyarak ve kendine alan açarak duyguların üstesinden gelebiliyor. Kendini tanımak zaman ve emek istiyor, ancak insan bu çabanın sonucundan genellikle memnun oluyor.

İnsanın sınırlarını bilmesi, hangi durumlarda mutsuz olduğunu, hangi işe yönelerek bunun üstesinden gelebileceğini belirlemesi, amaçlarını ve araçları birbirinden ayırt etmesi yarar sağlıyor. Bir eylemi yaparken içinde ruhsal bir huzur hissediyorsa, dünyevi bir haz değil de daha derin bir mutluluk, huzur hissediyorsa bu eylem kendi potansiyelini gerçekleştirmeye daha yakın bir eylem. İnsanın negatif duygulara iten kişilerle bir aradayken onlardan uzaklaşması bile kendi varoluşu için olumlu bir adım.

İnsan mutsuzluğunu kendisine alan tanıyarak yönetebilir. Yerine getirmesi gereken sorumluluklarını aksatmadan kendine vakit ayırabilir. İşleri arasında öncelik belirleyerek bazı işlerinde esneklik gözetebilir. Kendisiyle baş başa kaldıktan sonra yenilenerek, motive olarak, geri dönerek mutsuzluğunu yönetmesi mümkün.

İnsan nasıl yaşam doyumu elde eder?

Varoluşsal ve pozitif psikolojinin ardından ortaya çıkan maneviyat psikolojisinde insanın hayattaki anlam arayışını maneviyatta bulacağı sonucuna varılıyor. İnancın ve manevi değerlerin insanı daha anlamlı hissettirdiği ortaya koyuluyor. İnsana niçin yaşadığı sorusunun cevabını bulmak bu hayatı anlamlı kılar.

Manevi değerler inançla birleştiğinde; amaç ile anlam beraber olduğunda insan doyum sağlıyor. Doyum insanı yaşama güdülüyor ve motive ediyor.

İnsan "Ben niçin varım? Nereden geliyor nereye gidiyorum? Hayattaki hedefim nedir?" sorularına cevap verebildiğinde ve bunu insanlara faydalı olmak ve Yaratıcının hoşnutluğunu kazanmak gibi manevi ve uzun vadeli çıtalara bağlayabildiğinde daha çok doyum sağlıyor.

İnsan, zihin, beden ve ruhtan oluşan bir bütün olarak tanımlanıyor. İnsan bir küreye benzetildiğinde biyolojik yapı en dış katmanı, psikolojik yapı orta katmanı, inanç ve maneviyat ise merkez-çekirdek katmanı oluşturuyor.

İnsan biyolojisi fiziksel etkenlerle; insan psikolojisi duygusal etkenlerle, hayal gücü ve akıl kullanarak iletişim ve etkileşim halinde. İnanç ve maneviyat düzlemininse fiziksel mesafelere, zaman ve mekan kavramına bağlı olmadan manevi etkenlere erişebildiği ve evrensel bir bağ kurabildiği belirtiliyor. Bilim insanları bu bütünsel modeli açıklayarak, insanın biyolojik, psikolojik ve inancı esas alan manevi boyutunun da kendi içinde sürekli temas ve etkileşim halinde olduğunu vurguluyor.

Bir ruhsal donanım gücü olarak tanımlanan inanç, kişinin psikolojik dayanıklılığını destekler, belirsizlik zamanlarında davranışları yönlendirerek, yeniden düzenleyerek, deneyimlerinde anlam bulabileceği evrensel bir yapı sağlayarak, hayatın zorluklarıyla başa çıkmasına yardımcı olur, insana umut ve destek verir.

Araştırmalarda manevi inançlı kişilerin genel olarak sağlıklı ve yaşam doyumuna sahip kişiler olduğu ve yaşam sürelerinin daha uzun olduğu belirtiliyor.­

 

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hadisler Deryası
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hadisler Deryası
Hadisler Deryası Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close