İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:25 İşrak06:08 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:39 Yatsı22:28 İmsak03:26
Hava - Hava durumuAz Bulutlu 18°C Nem %88
Türkçe
17 Zilka'de 1444 6 Haziran 2023 Salı
Giriş Yap

Dünyada Kurban Bayramı Namazı

09.07.2022    |

Dünyanın dört bir yanında Müslümanlar Bayram Namazı için biraraya geldi. Camiler doldu taştı. Birçok yerde namaz camilerin avlularında ve meydanlarda kılındı.

Özbekistan

Özbekistan'da Kurban Bayramı dolayısıyla sabah erken saatlerde ülkedeki tüm cami ve mescitlerde bayram namazı eda edildi.

Başkent Taşkent'te binlerce kişi bayram namazı için camilere akın ederken Müslümanlar, ibadethanelerde yer kalmayınca cami bahçelerini ve sokakları doldurdu. Camilerin bulunduğu cadde ve sokaklar trafiğe kapatıldı. Taşkent'teki Minar Camisi'nde kılınan bayram namazına çok sayıda vatandaş katıldı.

Bayram namazı vaazında, bayram günlerinde yaşlı ve hastaların ziyaret edildiği, yoksullara sadakalar verildiği, küs olanların barıştığı kaydedilirken Kurban Bayramı'nın bir dini bayram olmakla birlikte birlik ve beraberliğin pekiştiği dini bir ibadet olduğu aktarıldı.

Kırgızistan

Kırgızistan'da binlerce Müslüman, Kurban Bayramı namazını camilerde ve büyük şehirlerin ana meydanlarında eda etti. Başkent Bişkek'te bayram namazı, meydanda kılındı. Meydanı ve civardaki sokakları dolduran vatandaşlar, yanlarında getirdikleri seccadelerini meydana, ara sokaklara ve çimenlere serdi.

Kazakistan

Kazakistan'da binlerce Müslüman, Kurban Bayramı namazını camilerde eda etti.

Kazakistan'a 70 yıl başkentlik yapmış, ülkenin ekonomik, ticari ve kültürel merkezi konumundaki Almatı kentinde bayram namazını kılmak isteyen vatandaşlar yerel saatle 06.00'da camilerde toplanmaya başladı. 

Azerbaycan

Azerbaycan'da binlerce Müslüman, bayram namazı kılmak için camilere akın etti.