İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:37 Güneş08:07 Öğle13:00 İkindi15:22 Akşam17:44 Yatsı19:10
Hava - Hava durumuYağmurlu 11°C Nem %87
Türkçe
24 Cemaziyelevvel 1445 6 Aralık 2023 Çarşamba
24 Cemaziyelevvel 1445
Yatsı
19:10
İmsak
06:39
Güneş
08:09
İşrak
08:51
Öğle
13:00
İkindi
15:22
Akşam
17:44
Giriş Yap

Kurban Bayramı Arefesinde toplu iftarlarda buluşuldu

27.06.2023    |

Kutsal topraklarda Hacı adaylarının Arafat’ta vakfe’ye durduğu Arefe gününde; dünyanın farklı yerlerinde Singapur’da, Malezya’da, İngiltere’de, Kanada’da, Pakistan’da, Avustralya’da, Amerika’da pek çok Müslüman arefe gününü dua halinde ve oruç tutarak değerlendirdi ve toplu iftarlarda buluştu.

Bazı ülkelerin mescitlerinde Zilhicce’nin ilk dokuz günü boyunca düzenlenen iftarlar için herkes evinden bir yiyecek getirdi ve paylaştı. Bazı ülkelerde ihtiyaç sahiplerine iftar verilen organizasyonlar düzenlendi, khayr sahiplerinin sadakaları yerlerine ulaştırıldı.

Peygamber Efendimiz (SAS)’in “Salih amellerin Allah'a en ziyade sevgili olduğu günler bu on gündür! Ondaki her bir günün orucu bir yıllık oruca (sevapça) eşittir”. (Tirmizi, Savm, 52; İbn Mace, Sıyam, 39) Hadisi şerifi uyarınca sadaka kutuları mescitlerde hazır bulundu.

 Beş gece vardır ki duâ reddolunmaz: Receb’in ilk gecesi, Şaban’ın on beşinci gecesi, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı gecesi (Ramazan bayramı arefesi), Kurban Bayramı gecesi (Kurban bayramı arefesi).” Ve "Salih amellerin Allah'a en ziyade sevgili olduğu günler bu on gündür! Ondaki her bir günün orucu bir yıllık oruca (sevapça) eşittir”. (Tirmizi, Savm, 52; İbn Mace, Sıyam, 39) Müjdesine kulak veren Müslümanlar iftarın ardından akşam ve yatsı namazlarını birlikte eda etti, salavatı şerifeler getirdi, dua ve niyazda bulundu.

Singapur, Endonezya, Malezya gibi Müslüman nüfusunun ağırlıklı olarak Malaylardan oluştuğu bölgelerde Arefe günü’ne  “Arafat bayramı” yahut “kutlu Arefe günü” anlamında “Hari Arafah” denilmekte.

Singapur’da bazı mescitlerde arefe gününe özel olarak düzenlenen programlarda herkesin evinden getirdi yiyecekler paylaşılarak iftar edildi, cemaatle kılınan akşam ve yatsı namazlarının ardından teşrik tekbirleri, tahmid ve tehliller getirildi; arefe gecesinin ve kurban bayramının önemine dair sohbet edildi. Kasideler okunarak, salavatı şerifeler getirilerek yerli tabirle “mevlid” kutlamasını gerçekleştirdi. Yerli tabirle “azkar, iftar, takbir, doa, qasidah” lerden oluşan etkinlikte yöresel içecek sütlü çay “tee tarık” ikramının ardından 7’den 70’e gülümseyen yüzler ertesi gün bayram namazında buluşmak ve bayramlaşmak üzere birbirinden ayrıldı. 

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close