İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:30 İşrak06:12 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:31 Yatsı22:15 İmsak03:38
Hava - Hava durumuAz Bulutlu 17°C Nem %83
Türkçe
17 Zilka'de 1445 25 Mayıs 2024 Cumartesi
17 Zilka'de 1445
Güneş
05:30
İşrak
06:12
Öğle
13:06
İkindi
17:04
Akşam
20:31
Yatsı
22:15
İmsak
03:38
Giriş Yap

Sevinç günleri bayramlar

28.06.2023    |

Dünyanın her bir yanında insanların sevinç dolu olduğu özel günler var. Her yıl belirli tarihlerde kutlanan bu özel günlerin tümüne ‘‘bayram’’ deniliyor.

Bayram günleri, toplumların ortak sevinçlerini paylaşabildikleri, birlik ve beraberlik kurabildikleri, küçüklerin büyüklerini ziyaret ettikleri güzel vakitler. Bayramlar tüm güzelliklerinin yanı sıra toplumların aidiyet duygularını da kuvvetlendirici etkiye sahip.

 İslam dininde Allah (CC)’ın kullarını mükafatlandırdığı iki bayram mevcuttur. Bunlar; Ramazan ve Kurban Bayramları.

Medine’ye hicret edildikten sonra hicretin 2. yılında Îdü’l-fıtr (Ramazan) ve Îdü’l-adhâ (Kurban) bayramları gelmiştir. Ramazan ayını oruçla geçiren mü’minler sonraki ay olan Şevval ayının ilk üç gününü bayram olarak kutladıklarından ve bayram öncesi fitre (fıtır sadakası) verildiğinden bu bayrama Ramazan Bayramı ya da Fıtır Bayramı denilmiştir.

Hicri takvimin son ayı olan Zilhicce’nin onunda başlayan ve dört gün devam eden Kurban Bayramı ise bu günlerde kurban kesildiğinden bu ismi almıştır. 

Bugünler sevinç günü olmakla beraber Müslümanlar büyük bir mutluluk içerisinde olurlar. Bu mukaddes günleri sıradan bir günden farklı kılmak içinse Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAS.)’in bazı sünnetleri vardır. 

 

Her haliyle ümmetine örnek olan Peygamber Efendimiz (SAS.)’in Kurban Bayramı için tavsiyeleri; 

· Erken Uyanmak

· Dişlerini Temizlemek

· Güzel Koku Sürünmek

· Elbiselerinin En Güzelini Giyinmek

· Sevinçli ve Neşeli Görünecek

· Yüzük Takmak

· Tatlı Bir Şey Yemek

· Kurbanın Kesilmesini Beklemek

·  Sabah Namazını Camide Kılmak

· Namaza Giderken Tekbir Getirmek

· Güler Yüzlü Selam Vermek

· Sadaka Vermek

· Kabir Ziyareti Yapmak

­

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Dua Vakti
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Dua Vakti
Dua Vakti Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close