İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam17:44 Yatsı19:10 İmsak06:33 Güneş08:03 İşrak08:46 Öğle12:58 İkindi15:22
Hava - Hava durumuYağmurlu 16°C Nem %82
Türkçe
7 Cemaziyelevvel 1444 1 Aralık 2022 Perşembe
Giriş Yap

Necef Çölü‘nde keşfedilen camiler dünyanın en eskileri arasında

19.09.2022    |

Geçtiğimiz Haziran ayında, Necef Çölü'ndeki Bedevi şehri Rahat'ta 1200 yıl öncesine ait eski bir cami ortaya çıkarıldı. 2019'da da yedinci ve sekizinci yüzyıllara tarihlenen başka bir cami ortaya çıkarılmıştı.

Hem önceki hem de yeni cami keşiflerinin, bölgenin Hıristiyanlıktan İslam'a geçiş yaptığını gösterdiği ve bulunan ilk kalıntıların kiliselere ait mermer sütunlar olduğu ifade edildi. Kazı çalışmaları devam ederken, camilerin restore edilerek tarihi eser olarak korunacağı belirtildi.

Bu iki cami dünyanın en eskileri arasında ve İslam'ın 1.200 yıldan uzun süredir bölgede  varlığının kanıtı.

Rahat'ın nüfusu, tamamı Müslüman olan ve çoğu bu büyük keşifte yer alan yaklaşık 75.000 kişiden oluşuyor. İki cami Emevi döneminin sonunu ve Abbasi Halifeliğinin başlangıcını, yani MS 636 yılında İslam'ın gelişini işaret ediyor.

Camiler şehri genişletmek ve yeni konutlar inşa etmek için inşaat çalışmaları sırasında keşfedildi.

Ocak ayında Rahat şehrinde kazı çalışmalarına başladı. Bizans dönemi ile modern İslam dönemi arasındaki döneme tarihlenen çeşitli yerler ve kalıntılar bulundu.

Tarih ve arkeoloji uzmanları, "Bu keşifler, Emevi halifeliği dönemindeki M.S. yedinci ve sekizinci yüzyıllara kadar dayanıyor. Bu zaman dilimi birçok fetihlere tanık oldu ve Necef çölünün kazıların yapıldığı şehirlerden biri olan Beersheba, eski zamanlarda İslam lideri Amr İbn el-As'ın(Rh.) karargahıydı." açıklamasını yapıyor.

Bölge o dönemde Müslümanlar tarafından iskan edilmişti.  Camilere, tarım köylerine ve antik sabun fabrikasına ilişkin bu keşifler, bölgenin o dönemde son derece önemli bir tarım alanı olduğunun kanıtı.

Kazı çalışması yapılan  alandaki her tepe, o döneme ait evler ve kalıntılar ortaya çıkardı. Kazılar devam ediyor, bu da bölgedeki Emeviler dönemine ilişkin boşlukları dolduracak yeni bilgilere sahip olunacağı anlamına  geliyor.

Keşfedilen camiler, eski zamanlardan beri Filistinlilerin Necef'de yaşadığını, ibadethanelerini ve ekili topraklarını inşa ettiğini doğruluyor. Bu keşiflerle birlikte resmi anlatı değişti. Necef Çölü, Gazze Şeridi, Batı Şeria, Ürdün ve Mısır'ı birbirine bağlayan çok stratejik bir konumda. Şimdi ise aynı zamanda önemli bir arkeolojik alan haline geldi. 

23 Ağustos'ta geçmişi 1.200 yıldan daha eski olan bir çöl konağı da ortaya çıkarılmıştı.

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Kahve Molası
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Kahve Molası
Kahve Molası Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close