İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:45 Yatsı22:36 İmsak03:23 Güneş05:23 İşrak06:07 Öğle13:10 İkindi17:10
Hava - Hava durumuAçık 31°C Nem %33
Türkçe
11 Zilhicce 1445 17 Haziran 2024 Pazartesi
11 Zilhicce 1445
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Yatsı
22:36
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
Giriş Yap

Ergenlik döneminde sporun önemi

Özel Haber
Özel Haber
22.10.2022    |

Çocukların gelişim çağındaki önemli bir aşama olan ergenlik döneminde enerji patlaması en önemli sorunlardan biri. Peki bu süreci faydalı bir şekilde geçirmek için ne yapmalı?

Pek çok çocuğun diğer zamanlarına oranla daha hareketi olmaya başladıkları ergenlik dönemi için genel tavsiye spor.

Ergenlik döneminde sporun önemine değinen Fizik Tedavi Uzmanı Ziya Gümüş; ‘‘Ergenlik döneminde çocuklarda vücutta kasta, kemikte ve yapısal olarak gelişmeler oluyor. Aynı zamanda psikolojik olarak da değişime uğrayan çocuklarda depresyona da meyil olabiliyor. Bunları frenlemenin en sağlıklı yolu spor’’ dedi.

Ergenlik dönemine girmiş her çocuğun mutlaka bir spor dalı ile uğraşmasını tavsiye eden Gümüş, ‘‘Spor, disipline ediyor çocuğu. Ne zaman yatacağını ne zaman kalkacağını çocuk biliyor. Ne yiyeceğini ne içeceğini spor eğitmenleri başlarında olduğu için kolaylıkla öğreniyorlar.’’ diyerek gençlerin bu sayede kazanacakları disiplini dile getirdi.

Çocukların bu dönemde en büyük problemlerinden birisinin okul ve ev arasına sıkışmış yaşantı olduğunu ifade eden Gümüş, bu durumu şu şekilde örneklendirdi: ‘‘Çocuk düzenli bir şekilde spor yaptığı zaman ter atacak. Ter attığı zaman enerjiyi atacak. Enerji atması demek vücuttan mutluluk hormonunun beyine doğru gitmesi. Böylelikle mutluluk hormonu salgılanır ve çocuk mutlu olmaya başlar. Bu da onu rahatlatır.’’

­

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close