İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:12 Akşam20:36 Yatsı22:17 İmsak03:53 Güneş05:43 İşrak06:25 Öğle13:16
Hava - Hava durumuAçık 37°C Nem %72
Türkçe
16 Muharrem 1446 22 Temmuz 2024 Pazartesi
16 Muharrem 1446
Öğle
13:16
İkindi
17:12
Akşam
20:36
Yatsı
22:17
İmsak
03:53
Güneş
05:43
İşrak
06:25
Giriş Yap

Yer altı sularının kirlenmesi önlenecek

25.10.2022    |

Ülke için ciddi önemi bulunan yer altı suları ile ilgili yapılan çalışmaları artırma kararı alındı. Bu kapsamda incelemeler sürerken yeni tedbirler gündemde.

Projelerle havza ölçeğinde, yer altı suyu kütleleri belirlenmeye başladı. Bu kapsamda Gediz, Akarçay, Sakarya, Burdur, Batı Akdeniz, Yeşilırmak, Konya, Meriç-Ergene, Susurluk, Büyük Menderes, Küçük Menderes ve Kuzey Ege Havzalarında çalışmalar tamamlandı. Kızılırmak, Marmara, Antalya, Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz havzalarında ise çalışmalar devam ediyor.

Kirlilik kaynakları önlenecek

İyi durumda olan yer altı sularının mevcut durumunun korunması, kötü durumda olan yer altı sularının iyi duruma getirilmesi için temel, özel ve ilave tedbirleri içeren program hazırlandı. Yer altı suyu kütlelerinin kalitesi üzerinde çevresel etkisi olabilecek insani aktiviteler ile bunlardan kaynaklanan kirlilik kaynakları belirlendi. Yer altı suyu kütlesinde miktar ve kalite durumunun iyi duruma getirilmesi için ayrı ayrı alınması gereken tedbirler belirlendi.

Bertaraf tesisleri artırılacak

Yer altı suyunun kalitesi ile ilgili olarak;

tarımsal alanda, iyi tarım uygulamalarına geçilmesi,

pestisit kullanımının kontrol altına alınması,

halkın farkındalığının artırılması,

tarımsal veri tabanının oluşturulması ve organik tarıma geçilmesi,

katı atık depolamalarında, düzenli depolama ve atık bertaraf tesislerinin kurulması,

düzensiz sahaların rehabilitasyonu,

atık su arıtımında, yeni atık su arıtma tesislerinin kurulması,

kanalizasyon sistemlerinin tamamlanması,

sanayide, münferit işletmelerin organize sanayi çatısı altında toplanması,

maden atıklarının uygun depolanması,

jeotermal sahalarda, reenjeksiyon kuyularının açılması,

bütün kütlelerde ve izleme noktalarında kimyasal izlemelerin sürdürülmesi tedbirleri alındı.

Hürriyet­

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close