İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı21:13 İmsak04:49 Güneş06:20 İşrak06:59 Öğle13:10 İkindi16:51 Akşam19:48
Hava - Hava durumuAçık 19°C Nem %40
Türkçe
5 Şevval 1445 13 Nisan 2024 Cumartesi
5 Şevval 1445
Akşam
19:48
Yatsı
21:13
İmsak
04:49
Güneş
06:20
İşrak
06:59
Öğle
13:10
İkindi
16:51
Giriş Yap

Siyezi hem üretmeli hem tüketmeli

Özel Haber
Özel Haber
10.12.2021    |

Günümüzde modern buğdaylar verimliliği yüksek buğday çeşitlerinin biyoteknolojik koşullarda melezlenmesiyle üretiliyor. Genellikle azot gereksinimi yüksek olan bu çeşitler tarımsal gübre ve ilaçlama ile yetiştiriliyor.

Modern buğdayların yetiştirildiği arazide zaman içinde mineral kaybı oluşuyor. Ayrıca ikinci nesilde verimi oldukça düşen hibrit tohumların her sene yeniden satın alınarak ekilmesi gerekiyor. Çiftçi için tohum, azotlu gübre ve tarım ilacı maliyeti her sene yeniden gündeme geliyor.

Diğer yandan siyez buğdayının Türkiye’nin pek çok bölgesinde kışın kar gören dağlık kesimlerde, kurak ve tarımsal verimi düşük arazilerde yerel ölçekte yetiştirildiği biliniyor. Tarım ilacı ve gübreye ihtiyaç duymadan önceki senenin hasadından bir kısmını tohumluk ayırarak geleneksel usülle ekilebiliyor. Doğal ve sağlıklı yönü gün geçtikçe daha fazla tüketici tarafından biliniyor ve talep ediliyor.

Verimi modern buğdaya göre daha düşük ve hasatı daha zahmetli görünse de katma değeri yüksek ürünlerle modern buğdaydan birkaç kat daha fazla kâr getiriyor.

Tüketiciler daha sağlıklı ve besleyici olan siyez ununu ülke genelinde market raflarında da bulabiliyor.

Bilinçli tüketiciler, siyez ürünlerinde %100 siyez ununun kullanıldığına, modern buğdayla karıştırılan ürünlerin siyez etiketiyle pazarlanmadığına dair beyanı paket üzerinde görmek istiyor. Tüm bileşenlerinden ve sağlık etkisinden faydalanmak için coğrafi işaret belgesini kontrol ediyor; tam tane öğütülmüş atalık tohum siyez unu tercih ediyor.

Siyez ununu ve unlu mamüllerini, TSE üretim belgesine sahip üreticilerden, paketinin sağlamlığına ve tavsiye edilen tüketim tarihine dikkat ederek temin ediyor.

Ülkemizin kendine has buğday çeşitlerine ve bu çeşitlilikten neşet ederek dünya çapında şöhret kazanan geleneksel Anadolu mutfağına sahip çıkıyor.

 

­

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Eyvah Ramazan Kayıp
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Eyvah Ramazan Kayıp
Eyvah Ramazan Kayıp Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close